Mlékárenský svaz musí vrátit dotace za více než 80 milionů, OLAF má podezření na podvod

Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM) má vrátit 81,5 milionu korun, které před více něž pěti lety získal jako dotace na podporu prodeje a propagaci českých mléčných výrobků v Rusku a na Ukrajině. Případem se kvůli podezření z dotačního podvodu zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a prověřuje ho česká policie, napsal dnes deník E15.

Mléko

Svaz tvrdí, že na vrácení dotací nemá dost peněz. Na zaplacení se tak podle deníku zřejmě budou muset podílet mlékárny, které na projektu spolupracovaly.

Do programu Kvalitní evropské mléčné výrobky byly zapojeny Bohušovická a Choceňská mlékárna, které spadají pod holding Accom, Mlékárna Hlinsko patřící Agrofertu a Polabské mlékárny, uvádí E15. Nyní podle něj tyto firmy připravují ve spolupráci s právní kanceláří návrh dohody o narovnání za jejich finanční účasti, která bude předložena Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF). Pokud by se mlékárny a mlékárenský svaz dělily rovným dílem, zaplatí 16 milionů korun na vrácených dotacích a k tomu díl z nákladů na právníky.

"Svaz a všechny dotčené mlékárny odmítají uvedená nařčení proti sobě. A jsou si vědomy, že vrácení dotačních prostředků by vážně ohrozilo budoucí existenci svazu," cituje E15 z nedávno zveřejněného zápisu z valné hromady ČMSM.

SZIF nařídil mlékařům dotace na základě zprávy OLAF vrátit počátkem léta. Mlékárenský svaz se proti rozhodnutí odvolal k ministerstvu zemědělství, ale neuspěl. Svaz se proto se správní žalobou obrátil na soud a požádal o odklad povinnosti dotace vrátit. Městský soud v Praze ale žádosti o odklad splácení nevyhověl. Lhůta 60 dní pro vrácení dotace už uplynula.

Mlékárenskému svazu podle E15 hrozí to, že bude muset vracet peníze i z dalšího programu EU, který pod názvem Milky Way sloužil k podpoře prodeje mléčných výrobků v arabských zemích v letech 2016 až 2019. Svaz z něj dostal 87,5 milionu korun. Proti nepravomocnému rozhodnutí SZIF se mlékárenský svaz odvolal k ministerstvu zemědělství, které dosud nerozhodlo.

Případem dotací se podle E15 zabývá i Národní centrála proti organizovanému zločinu. "Z důvodu probíhajícího prověřování nebude náš útvar poskytovat žádné informace, neboť přípravné řízení je ze zákona neveřejné," řekl listu policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

ČMSM vznikl jako stavovská organizace subjektů působících v mlékárenském průmyslu na počátku 90. let. Jeho hlavním posláním je hájení zájmů svých členů vůči státní správě a odborným institucím a zastupování českých mlékařů v mezinárodních organizacích. Podle údajů na webu svazu zpracovávají členské mlékárny přibližně 57 procent produkce českého mléka.

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Související:

Právě se děje

reklama