Moody's v Evropě přehodnocuje rating letišť, Praha vyšla nejlépe

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11 provozovatelů evropských letišť. Nejlépe z těchto změn vyšlo Letiště Praha, kterému Moody's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti na známce Aa3. U dalších rating přesunula do režimu pozorování s předpokládaným snížením, anebo zhoršila výhled ze stabilního na negativní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

V případě Letiště Praha tak Moody's nadále považuje dlouhodobý dluh firmy za velmi kvalitní. Výhled zůstává stabilní, což znamená, že agentura v nejbližší době neplánuje rating měnit. Moody's to uvedla ve sdělení, které zaslala ČTK.

Moody's v prohlášení upozorňuje, že rychlé šíření nemoci COVID-19, zhoršení globálního ekonomického výhledu, pokles cen ropy a některých aktiv vytvářejí silný úvěrový šok v mnoha sektorech, regionech i na mnoha trzích. Letiště pak patří mezi nejvíce ovlivněné šokem kvůli cestovním restrikcím a citlivosti na spotřebitelskou poptávku a náladu. Agentura očekává, že v příštích týdnech kvůli koronaviru prudce klesne počet cestujících, ve třetím čtvrtletí by se ale měl začít zájem o leteckou přepravu zvyšovat. Výhled je však nejistý a je těžké odhadnout, jaký bude vývoj za celý rok.

Na Letišti Praha Moody's očekává pokles počtu cestujících v letošním roce nejméně o 30 procent, hlavně kvůli prudkému propadu v první polovině roku. Je zde ale riziko hlubšího poklesu. Letiště má však silný finanční profil a likviditu, Moody's proto očekává, že bude odolné i vůči prudkému poklesu cestování.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

V režimu pozorování jsou ratingy letištních firem Avinor, Copenhagen Airports, Copenhagen Airports Denmark, Gatwick Funding, Manchester Airport Group Funding a Milione. Negativní výhled má Aena, Brussels Airport, Heathrow Finance a Royal Schiphol Group.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protest před továrnou automobilky Renault: Tisíce lidí se bouří proti…

30.05.2020 15:41 Několik tisíc lidí dnes před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge…

Lufthansa dostane záchranný balíček za miliardy eur, Německo a Brusel se…

30.05.2020 15:36 Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur (přes 242…

Zahájení provozu německé elektrárny Datteln 4 provázely protesty

30.05.2020 15:02 Dnešní zahájení provozu německé uhelné elektrárny Datteln 4 provázely hlasité, ale pokojné protesty…

Obchod EU se zbytkem světa letos klesne o deset procent

29.05.2020 22:04 Evropská unie dnes uvedla, že její obchod se zbytkem světa letos vlivem pandemie klesne až o 868…

Související:

Právě se děje

Další zprávy