MPSV: Pravidla programu Antivirus nevylučují využít COVID nájemné

Pravidla programu na podporu zaměstnanosti Antivirus umožňují souběžné čerpání z chystaného programu COVID nájemné. Státní příspěvky totiž nebudou využity na stejný účel. Program Antivirus podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), pod který spadá, není veřejnou podporou. Konečné rozhodnutí, zda se o veřejnou podporu jedná či ne, má posoudit Evropská komise. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPSV Kristýna Křupková.

ministerstvo práce
doporučujeme

Jednou z podmínek pro získání pomoci z programu COVID nájemné, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), je nevyčerpaná podpora 800.000 euro (přes 21 milionů Kč) stanovená dočasným rámcem Evropské komise. Podle informací ČTK firmy požadují jasné stanovisko k programu Antivirus, aby mohly bez obav podat žádost do programu COVID nájemné, aniž by jim hrozilo její neuznání nebo vrácení peněz.

"Podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí není poskytování příspěvku v rámci cíleného programu Antivirus veřejnou podporou, a to z toho důvodu, že nenaplňuje jeden ze znaků veřejné podpory - selektivnost. Příspěvek je totiž při splnění podmínek nárokový, tedy je poskytován všem žádajícím zaměstnavatelům splňujícím jednoznačné, předem definované podmínky. Nicméně jediný, kdo je kompetentní posoudit, zda je či není podpora veřejnou podporou je Evropská komise. Proto také již byla s Evropskou komisí zahájena jednání," uvedla Křupková.

Program Antivirus byl podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje prezentován od počátku tak, že není veřejnou podporou. V opačném případě by podle něj měla spousta firem se zájmem o příspěvek na komerční nájem problém. Podnikatelé by podle něj kvůli této nevyjasněné záležitosti ale neměli s přípravou a podáním žádostí otálet.

MPO minulý týden zveřejnilo výzvu s parametry programu COVID nájemné, žádosti začne přijímat v pátek v 09:00. Ukončení příjmu žádostí je stanoveno na 30. září. Podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz, přispěje stát na komerční nájem 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Z vládní rozpočtové rezervy bylo na program vyčleněno pět miliard korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na dovolenou s CK vyrazily tisíce Čechů, přesto bude letní sezóna jen na…

10.07.2020 15:23 Na dovolenou s cestovními kancelářemi odjely od otevření hranic a obnovení letů už tisíce Čechů.…

Sněmovna v úvodním kole podpořila paušální daň, návrh se patrně bude ještě…

10.07.2020 14:03 Aktualizováno Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu…

Inflace v červnu zrychlila na 3,3 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a…

10.07.2020 11:09 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy