Na Hradě se sejdou přední byznysmeni ČR a USA, dorazí i Trumpův ministr

Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí a čeští obchodníci. Mluvit by měli o strategiích pro úspěšné podnikání nebo zásadních technologiích pro byznys dalších let. Zúčastnit by se ho měl podle předběžného programu, který má ČTK k dispozici, i ministr obchodu Spojených států Wilbur Ross. Akci organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s velvyslanectvím USA v ČR. O programu akce informovaly dnešní Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Hospodářská komora v současné době sestavuje přesný program. Podle něj by se mezi mluvčími mohl objevit zakladatel společnosti Fitbit produkující fitness náramky a chytré hodinky James Park, spoluzakladatel softwarové firmy Salesforce Marc Benioff nebo ředitelka technologické společnosti IBM Ginni Romettyová. Za českou stranu by mohl vystoupit zakladatel vyhledávače letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý či technický ředitel firmy na digitální zabezpečení Avast Michal Pěchouček.

Na fórum bylo pozváno sto českých firem, jejich seznam sestavovala Hospodářská komora spolu s Velvyslanectvím USA v ČR, uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Akce bude součástí Americko-českého podnikatelského týdne konaného 10. až 13. března.

Během týdne by se měla uskutečnit setkání byznysmenů s vrcholnými představiteli ČR, například premiérem Andrejem Babišem (ANO), vicepremiérem a ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO).

Spojené státy jsou pro ČR 11. největším exportním trhem. Loni český vývoz do USA činil více než 106 miliard korun. Na tamním trhu je poptávka především po českých motorech, čerpadlech a mikroskopech. Podle Hospodářské komory má největší exportní potenciál v USA český automobilový průmysl, s výstavbou nových domů a komerčních prostorů se zvyšuje zájem o české sklo.

Obchody se Spojenými státy by podle Hospodářské komory a českých exportérů mohlo negativně ovlivnit zavedení digitální daně, kterou plánuje česká vláda. Sedmiprocentní zdanění by se mělo týkat internetových firem v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Spojené státy podle Hospodářských novin vydaly varování, že kvůli digitální dani zavedou vůči ČR odvetná opatření. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) následně uvedla, že takové informace nemá a podle ní nic takového nenastane. Pokud ano, bylo by to podle ní téma pro Evropu. Platnost daně je podle Schillerové plánována na čtyři roky a ČR je zákon připravena okamžitě zrušit, pokud se najde globální řešení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Antivirus. Vládní program ke kurzarbeitu odstartuje v pondělí v poledne

05.04.2020 16:09 Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, v jehož rámci mohou firmy postižené pandemií žádat stát…

MPSV: Nezaměstnanost v březnu zůstala na třech procentech

05.04.2020 15:33 Aktualizováno Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V…

Online supermarkety v době nákazy rozšířily služby

05.04.2020 14:35 České online supermarkety rozšířily v době epidemie nového typu koronaviru služby. Rozvoz zajišťují…

Jak můžete bezpečně nakoupit? Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr představuje…

05.04.2020 14:20 Chtějí ochránit zákazníky i ulevit obchodníkům s potravinami. Zakladatel online supermarketu Rohlík…

Související:

Právě se děje

Další zprávy