Na Nový rok Češi nenakoupí. Obchody jsou dnes zavřené

Obchody dnes v Česku zůstanou zavřené. Podle platného vládního opatření, které má za cíl zmírnit šíření koronaviru v Česku, musí být prodejny o státních svátcích zavřené.

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené
doporučujeme

Na Nový rok připadá státní svátek, kdy si Češi připomínají Den obnovy samostatného českého státu z roku 1993. Nařízením o otevírací době se nemusí řídit čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Vyplývá to z usnesení vlády z 23. prosince.

Obvykle se na Nový rok na prodejny vztahuje jiné omezení. Od konce roku 2016 platí v Česku pro vybrané svátky omezení, při kterém musí zůstat zavřené velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Česká obchodní inspekce už dříve upozornila, že toto omezení neplatí v době nouzového stavu. Ten je v Česku od 5. října a po několika prodlouženích potrvá minimálně do 22. ledna. ČOI ale zdůraznila, že nadále platí veškerá opatření vlády a ministerstva zdravotnictví. A ta prodej ve státní svátek od neděle 27. prosince zakázala.

V dalších dnech po Novém roce budou moci opět otevřít prodejny, které nabízejí základní zboží a mají výjimku ze zákazu. Jde o potraviny, lékárny, drogerie, optiky, květinářství či galanterie. V hypermarketech či supermarketech lidé nekoupí třeba elektroniku, hračky nebo oblečení. Opatření odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti protiepidemického systému (PES), který v Česku platí od neděle 27. prosince zatím do 10. ledna. Nedělní prodej je tentokrát povolen.

Nákaza koronavirem se v Česku začala znovu šířit v prosinci, poslední dny loňského roku zaznamenaly rekordní přírůstky nových případů.

Témata: Obchody | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama