Na pět procent dlužníků uvedlo covid jako důvod nesplácení

Pozitivní trend platební morálky zadlužených Čechů narušila koronavirová krize, která přinesla zhoršení ekonomické situace domácností a s tím spojenou schopnost splácet závazky. Na pět procent dlužníků jako důvod nemožnosti hradit dluhy uvedlo v březnu právě covid-19. O 24 procent klesla také míra dodržování splátkových kalendářů, vyplývá z dat inkasní agentury EOS KSI.

CZK
doporučujeme

V roce 2019 dosáhla platební morálka vrcholu posledních pěti let. "Epidemie přinesla zhoršení. V březnu přibližně pět procent dlužníků jako důvod nemožnosti hradit své závazky uvedlo argument covid. Míra dodržených dohod klesla proti únoru o 24 procent, současně byla v březnu u dlužníků nižší vůle sjednávat splátkové dohody, a to v porovnání s únorem o šest procent," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Domnívá se, že za tímto stavem byla zejména všude panující nejistota z budoucího vývoje. V dubnu se ukazatele o něco málo zlepšily, ale i tak se nedostaly na únorové hodnoty. "Opravdový dopad na naši práci očekáváme za šest měsíců, kdy skončí možnost odložení splátek, projeví se nezaměstnanost, skončí podpora státu a další," dodal.

Podle odborníků ze sektoru inkasa poslední krize v roce 2008 ukázala fenomény, se kterými mohou věřitelé opět zápasit. Mezi nimi je například nedůvěra spotřebitelů, stoupající nezaměstnanost a potíže s druhotnou platební neschopností.

"Spotřebitelům doporučujeme, aby si drželi finanční rezervy minimálně ve výši pětinásobku svých měsíčních nákladů a současně své investice, zejména do zbytných věcí, více promýšleli. Firmy by pak měly mít vyšší cenový polštář pro případné krytí výpadku v platbách od zákazníků. Tam, kde to charakter dodávky umožňuje, je vhodné sjednat zálohy, dílčí průběžné úhrady a další případně zajištění," upozornil Vachel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pracující lidé platí dovolenou druhým, říká ekonom. Nezaměstnanost poroste…

15.07.2020 14:01 Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle…

Schillerová: COVID III je připraven na možný vyšší zájem na podzim

15.07.2020 13:44 Záruční program COVID III pro podnikatele zasažené v souvislosti koronavirem je podle ministryně…

Smartwings zahájí propouštění, v první vlně odejde mimo jiné 50 pilotů

14.07.2020 15:39 Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění.…

Zájem o investování do hudebních hitů roste, akcie fondu Hipgnosis stouply

14.07.2020 13:54 Mezi lidmi roste zájem o investování do hitů Eda Sheerana, Lady Gaga nebo Eurythmics. Akcie fondu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy