Na zaplacení daní si už muselo půjčit 25 procent podnikatelů

Půjčku na zaplacení daně využil v minulosti, tedy ještě v době ekonomické prosperity, každý čtvrtý podnikatel. Vyplývá to z průzkumu společnosti Lidya, kterého zúčastnilo 320 živnostníků a firem do 50 zaměstnanců.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Data byla sbírána od 27. února do 1. března, tedy ještě před dopady vládních opatření v souvislosti s koronavirem. Podle autorů průzkumu lze tak nyní očekávat, že podíl těch, kteří si na zaplacení daní budou muset půjčit, se ještě výrazně zvýší. Vláda posunula termín odevzdání daňového přiznání o tři měsíce, tedy do 1. července.

Vláda kvůli zabránění šíření koronaviru v Česku zavedla během března řadu opatření, uzavřela například posilovny, koupaliště, solária, sauny či kadeřnické a kosmetické salony. S výjimkami nefungují ani ubytovací služby a restaurace. Z prodejen mohou zůstat v provozu například obchody s potravinami, pohonnými hmotami, drogerií, lékárny, optiky, trafiky, prádelny a čistírny, autoopravny, opravny elektroniky, zámečnictví, pohřební služby či květinářství.

"Současná výjimečná situace způsobila, že byl omezen nebo úplně zastaven provoz řady - zejména malých - podniků. Vláda proto jako jednu z úlev posunula termín o tři měsíce. Že je toto opatření na místě, potvrdil nedávný průzkum," uvedla společnost Lidya.

Podle ní by stát, banky či nebankovní poskytovatelé úvěrů měli mít nyní na paměti především minimalizaci vstupních bariér. Z průzkumu vyplývá, že více než polovina dotázaných podnikatelů při výběru půjčky preferuje instituci, která nepožaduje zástavu majetkem. Necelé dvě pětiny pak považují za překážku ručení směnkou či ručitelem. Pro zhruba stejnou část podnikatelů je také důležité, aby poskytovatel půjčky nepožadoval příliš rozsáhlé finanční výkazy a potvrzení a aby smlouva byla jednoduchá a krátká.

Lidya je holdingová společnost registrovaná v USA. Založena byla v roce 2016 jako digitální platforma pro poskytování krátkodobých a bezpečných úvěrů v segmentu živnostníků a malých a středních firem. Aktuálně působí v Nigérii, Portugalsku, Polsku a České republice.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazard se zdravím. Opalovací krém na dovolené v ČR nepoužije 40 procent…

30.05.2020 20:51 Aktualizováno Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé…

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy