Nákup v e-shopech: Buďte opatrní, obchodníci porušují práva spotřebitelů

Při kontrolách internetových prodejců ve třetím čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) chyby ve čtyřech pětinách případů. Obchodníci nejčastěji porušili práva spotřebitelů tím, že je neinformovali o možnosti mimosoudního řešení sporů, neposkytli jim kompletní informace o nabízeném zboží a službách nebo používali klamavé obchodní praktiky.

Přidejte svůj názor

Nakupujete na internetu?
doporučujeme

Za zjištěná porušení předpisů inspektoři uložili 188 pokut za 1,7 milionu korun. "Výsledky kontrol za třetí čtvrtletí roku 2019 potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází neustále k porušování spotřebitelské legislativy, tedy práv spotřebitele,"uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Inspektoři provedli ve sledovaném období u internetových prodejců 85 kontrol a u 79 procent z nich zjistili porušení zákona, ve většině případů zákona o ochraně spotřebitele. V desítkách případů inspektoři zjistili, že on-line obchodníci nepravdivě informovali nebo zatajili některé informace o prodávaných výrobcích, případně o jejich reklamaci a mimosoudním řešení spotřebitelských sporů.

V několika dalších případech prodejci podle zjištění ČOI chybovali v souvislosti se zákonem o kontrole, technických požadavcích na výrobky nebo o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Nejvyšší pokutu, 180.000 Kč, dostala za zjištěné chyby společnost HP TRONIC Zlín, která provozuje web kasa.cz. Pokutována byla i firma Zboží ze skladu, provozující weby topslev.cz, slevyavyhody.cz, potrebydokuchyne.cz, prodeti-eshop.cz, penezenky-tasky-shop.cz, a provozovatel stránky euroking.cz, společnost Anatol.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama