Nákupní horečka před Vánoci vrcholí. Na odbyt jdou kapři, krůty, ale i strouhanka či hrášek

Těsně před Štědrým dnem prodejci sledují zvýšený zájem o kapry a další chlazené i mražené ryby. Zákazníci kupují ale také kachny a krůty, sterilizovaný hrášek či strouhanku. Podle některých obchodníků jsou prodeje srovnatelné s předchozími roky, jiní evidují v souvislosti s uzavřenými restauracemi a prodloužením vánočních prázdnin vyšší zájem. Zásobování je plynulé a zboží je dostatek.

Češi nakupují v době koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci potravinářských řetězců a on-line supermarketů.

V posledních dnech před 24. prosincem lidé podle mluvčího společnosti Penny Market Tomáše Kubíka kupovali hlavně čerstvé potraviny jako maso, mléčné výrobky, pečivo nebo ovoce a zeleninu. Zájem je podle něj tradičně o kapra, Penny letos podle něj nabízí oblíbeného třeboňského.

Srovnatelný zájem s předchozími lety sleduje řetězec Lidl. Podle jeho mluvčího Tomáše Mylera několikanásobně stoupl prodej chlazených i mražených ryb, skokový zájem je také o sterilizovaný hrášek a okurky potřebné k přípravě bramborového salátu. "Dokonce čtyřnásobně vzrostly prodeje strouhanky. Zvýšila se také poptávka po uzeninách, zejména pak salámech a klobásách, zájem je rovněž o slané tyčinky chipsy nebo olivy," uvedl.

Markantní nárůst prodeje kaprů a filet z nich, ale i mořských ryb a plodů zaznamenaly hypermarkety Globus. Lidé podle mluvčí společnosti Lutfii Volfové kupují také vánočky a hotové cukroví. Poptávka je i po vinných klobásách a ingrediencích na bramborový salát.

Prodeje v obchodech Tesco jsou podle mluvčího Václava Koukolíčka vyšší než loni, ale výpadky zboží nenastávají. Více lidí začalo podle něj do prodejen přicházet dnes v brzkém odpoledni. Nelze podle něj ale určit, zda to souvisí s blížícím se Štědrým dnem, nebo novými vládními opatřeními. Každá změna nařízení v zákaznících ale jistou obavu vzbuzuje, uvedl.

Internetový supermarket Rohlik.cz díky v říjnu otevřenému druhému skladu v Praze v Horních Počernicích je podle svého výkonného ředitele Petra Pavlíka připraven obsloužit až dvojnásobný počet zákazníků než loňské Vánoce. Volné termíny doručení jsou podle něj ještě v den objednání. Co se týká prodávaného zboží podle mluvčí Rohlíku Zdeňky Svobody Kuhnové je nadstandardní zájem o položky určené pro přípravu svátečních jídel. "Je vidět, že zákazníci nemají možnost navštívit některou z restaurací a chtějí dodržet tradice v domácím prostředí. Jedná se například o kachny, krůty, knedlíky, zelí, maso na řízky. Stále také pokračuje pozvolný přechod od kapra na štědrovečerní tabuli k dalším rybám jako bio losos, treska či tuňák," řekla.

Vysoké prodeje sleduje Košík.cz, podle svého mluvčího Františka Brože je v podstatě vyprodaný do Štědrého dne. Proti loňsku eviduje nárůst tradičního vánočního sortimentu jako je například kapr. Podle Brože vzrostla ale také obliba veganských a vegetariánských variant tradičních surovin pro přípravu štědrovečerní večeře.

V mnoha řetězcích dnes platí prodloužená provozní doba, ve většině z nich si lidé budou moci nakoupit ještě ve středu dopoledne. Tesco zavře v 11:00, Globus bude v provozu o půl hodiny déle. Prodejny Albert a Kaufland budou fungovat do 11:45, Billa ukončí provoz ve 12:00. Po celý den zůstanou zavřené sítě Penny a Lidl. O vánočních svátcích nebudou obchody v provozu, potraviny otevřou znovu v neděli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vydavatelství INCORP uspělo u soudu v případě problematického programátora

27.01.2021 21:05 Vedení mediální společnosti zahájilo v roce 2017 spolupráci se žalovanou stranou týkající se…

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama