Národní investiční plán? Bez stavebního zákona bude jen virtuální, obává se komora

Projekty v Národním investičním plánu (NIP) i další strategické investice nebude možné uskutečnit bez nového stavebního zákona. Bez jeho přijetí bude investiční plán vlády jen virtuální debatou, sdělila dnes ČTK Hospodářská komora. Celkově NIP zahrnuje v celé ČR téměř 20.000 projektů za osm bilionů korun, z toho 77 procent je určeno na výstavbu dopravní infrastruktury.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Stavebnictví
doporučujeme

Návrh stavebního zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení a stavební řízení by se mělo zrychlit. Podle kritiků návrh zákona nahrává developerům. Poukazují přitom na skutečnost, že na jeho vytváření se podílela advokátní kancelář Havel & Partners najatá Hospodářskou komorou. Mezi klienty kanceláře byla v minulosti řada developerů a firem ze stavebnictví.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ovšem již dříve uvedla, že hlavním strůjcem zákona je ministerstvo a návrh je s komorou pouze konzultován.

"Všechny zásadní investice v ČR v nadcházejících letech jsou zcela závislé na reformě stavebního řízení. Bez nového stavebního zákona nebudou moci být navrhované investice realizovány nejen do roku 2030, ale podle dosavadní české zkušenosti ani do roku 2050, případně vůbec," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Podle něj trpí podinvestovaností především dopravní infrastruktura. "Podle odhadů komory se tato podinvestovanost pohybuje v řádu bilionů korun. Jedná se nejen o investice do rozvoje a dokončení páteřní sítě, ale i o reinvestice do současné sítě, která je často na tristní úrovni, je zastaralá a potřebuje zásadní rekonstrukci či celkové nahrazení," uvedla.

Komora dále upozornila, že dnes stavební řízení trvá v průměru 5,4 roku, v případě větších projektů a infrastrukturních staveb, se kterými investiční plán počítá, je to za současné legislativy i deset nebo 15 let.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že ucelený strategický materiál o budoucnosti české ekonomiky dlouho chyběl a je tedy dobře, že NIP vznikl. "V obecné rovině dobře pojmenovává výchozí stav a klíčové trendy. V praktické rovině je to zatím více méně jen seznam možných staveb," uvedl. Pro zlepšení stavu ekonomiky by si ale podle něj zasloužily podstatně větší důraz školství, věda a výzkum.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

26.02.2020 21:25 Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení…

Lidé v karanténě mají nárok na náhradu mzdy

26.02.2020 20:18 Pracovníci, kteří by skončili kvůli ochraně před šířením koronaviru v karanténě, mají nárok na…

Čtyři pětiny zaměstnanců nemohou pracovat z domova

26.02.2020 19:53 Téměř čtyři pětiny (79 procent) zaměstnanců v Česku nemají možnost pracovat z domova. Ať již proto,…

Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

26.02.2020 19:31 Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama