Nárůst nezaměstnanosti ukazuje na recesi ekonomiky, soudí analytici. Maláčová to vidí jinak

Dnešní údaje o dubnové nezaměstnanosti podle analytiků ukazují na recesi české ekonomiky. Nezaměstnanost totiž zpravidla díky sezónním pracím v dubnu klesá, upozornili ekonomové. Zároveň jsou relativně nízká čísla za duben dána dvouměsíčními výpovědními lhůty a tak lze v dalších měsících čekat výraznější nárůst podílu nezaměstnaných.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

V dubnu bylo v ČR bez práce 254.000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta, potvrdil dnes Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou ale data stále příznivá.

"Nárůst míry nezaměstnanosti je pro duben atypický, neboť nezaměstnanost počátkem jara obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V dalších měsících by tak podle něj míra nezaměstnanosti měla růst s tím, jak se na trhu práce bude projevovat pokles v ekonomice a zejména ve službách vlivem pandemie koronaviru. "Ušetřena ale nezůstane ani výrobní sféra, tedy tuzemský průmysl, a situace zřejmě začne být méně příznivá i ve stavebnictví," dodal.

"Nezaměstnanost obvykle v dubnu klesá díky sezónním pracím, takže její aktuální nárůst je průvodním znakem probíhající recese," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že poměrně nízké počty nezaměstnaných jsou způsobeny dvouměsíční výpovědní lhůtou, která zajistí, že se skutečného nárazu na trhu práce dočká ekonomika nejdříve v průběhu června. "Teprve v létě se uvidí, jak moc se firmy zbavovaly svých zaměstnanců," dodal.

Firmy navíc podle Dufka vyčkávají, jak se na jejich podnikání projeví rozvolňování restriktivních opatření. "Poté, co se zvládnou vypořádat s uzávěrkou ekonomiky a rozpadem dodavatelských řetězců, mnohé zřejmě čeká jen vlažný zájem zákazníků o jejich zboží a služby," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je třeba v dalších měsících počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti. V létě podle něj nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících ještě výše. "V příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent," uvedl.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň upozornil, že ve statistikách nejsou ti, kteří si místo úřadu práce zvolili nástup na nemocenskou. "Zatímco ještě v únoru bylo na ´neschopence´ 340.000 lidí, v dubnu přesáhlo číslo již půl milionu. Je samozřejmě těžké určit, kolik z přidaných pracovních neschopností bylo skutečných a kolik bylo ´nouzovým řešením´, když stát zavřel obchody," uvedl. Dodal, že ve statistikách nezaměstnaných také chybí téměř všechny OSVČ, které práci ztratily, ale přihlášením se na úřad práce by ztratily nárok na peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka.

Podle ředitele pracovního portálu JenPráce.cz Radovana Hypše koronavirová krize výrazně urychlila přechod do i tak nevyhnutelné recese. "Na trhu práce budou nyní aktivní společnosti, které dokážou fungovat efektivně a své podnikání situaci přizpůsobit. Zaměstnanci si začnou práce více vážit a budou nuceni aktivně pracovat na zvýšení potřebné kvalifikace," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy a podniky si příští rok za elektřinu zřejmě připlatí, oznámil ERÚ

30.11.2020 12:32 Aktualizováno Firmám a podnikům na rozdíl od domácností příští rok zřejmě poroste cena elektřiny. Vyplývá to z…

Senát bude o daňovém balíčku rozhodovat 10. prosince. Pravděpodobně ho…

30.11.2020 11:08 Senát bude o daňovém balíčku a jeho očekávaných úpravách rozhodovat ve čtvrtek 10. prosince. Termín…

České e-shopy si mnou ruce. Tržby během Black Friday meziročně vzrostly o…

30.11.2020 11:05 Tuzemským e-shopům vzrostly během uplynulé slevové akce Black Friday tržby oproti loňsku v průměru…

Dluhy českých domácností u bank stouply na 1,842 bilionu

30.11.2020 11:02 Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama