Nastane razantní útlum ekonomiky, domnívá se guvernér ČNB Rusnok

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je zřejmé, že nastane razantní útlum ekonomiky. S pokračováním mimořádné situace přitom podle něj roste pravděpodobnost, že ekonomika klesne. Vyplývá to z vyjádření Rusnoka na dnešní tiskové konferenci po mimořádném zasedání bankovní rady. Ta dnes snížila úrokové sazby o půl procentního bodu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Rusnok
doporučujeme

"My v tuto chvíli nemáme žádnou ucelenou prognózu, není to technicky možné. Je ovšem zřejmé, že dojde k razantnímu útlumu ekonomiky. Říci, jestli klesne k nulovému růstu, nebo dokonce do záporu je velmi obtížené, ale s každým dnem mimořádné situace narůstá pravděpodobnost horšího scénáře," uvedl guvernér.

Odhady ekonomů i institucí z počátku roku počítaly letos s růstem ekonomiky kolem dvou procent. Nyní se stále více ekonomů přiklání k nižšímu růstu. Někteří ovšem již hovoří i o stagnaci ekonomiky jako o optimistickém scénáři. ČNB v aktuální únorové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 2,3 procenta.

Rusnok dále uvedl, že útlum ekonomiky bude doprovázen i poklesem cen. V nejbližších měsících sice podle něj ještě inflace bude kvůli statistickým zákonitostem vykazovat svižný růst, ale posléze během několika měsíců nastane prudký obrat. "To rozhodnutí o snížení sazeb jde podle našeho silného přesvědčení správným směrem. Za deset dnů bude běžné měnové zasedání a budeme mít k dispozici krizový scénář vývoje, kde uvidíme, zda není potřeba tu reakci ještě prohloubit," uvedl guvernér.

Rusnok dále uvedl, že nynější oslabování koruny nad 27 Kč/EUR je za současné situace přirozené. ČNB podle něj bezprostřední zásah na trhu nechystá, i když dnes potvrdila připravenost reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji. ČNB má k dispozici devizové rezervy 3,4 bilionu Kč.

"Máme režim řízeného plovoucího kurzu a to nás opravňuje reagovat v případě velkých výkyvů kurzu měny. V tuto chvíli ta situace není taková, že bychom chystali něco bezprostředně. Probíhá oslabení, které je přirozené v takové situaci, kdy ten trh je nervózní. A první se opouštějí měny, které jsou považovány za více rizikové, než jsou ty bezpečné přístavy švýcarského franku, amerického dolaru nebo japonského jenu," uvedl guvernér.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ČR je 21 600 restaurací. Kvůli koronavirové krizi hrozí některým bankrot

31.03.2020 14:12 Aktualizováno Jednou z nejohroženějších skupin podnikatelů v důsledku epidemie koronaviru jsou provozovatelé…

Zachraň práci. Komora žádá firmy, aby místo propouštění nabídly…

31.03.2020 12:54 Hospodářská komora vyzvala firmy, aby místo propouštění při omezení provozu kvůli vládním opatřením…

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu korun

31.03.2020 12:03 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy…

ČEZ chce z Počerad vypouštět 4x více rtuti nad limit, tvrdí ekologové

31.03.2020 11:23 Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama