Návštěvnost obchodních center se stále drží na číslech před krizí

Návštěvnost nákupních center se podle jejich asociace i druhý týden po otevření všech obchodů drží na číslech srovnatelných se stavem před koronavirovou krizí. Lidé podle ní stále přicházejí za nákupy, které odkládali. Vliv pandemie na návštěvnost bude ale možné komplexně zhodnotit až na podzim, kdy budou centra moci naplno fungovat a lidé se vrátí do kanceláří.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

ČTK to dnes řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy jsou objemy nákupů spíše podprůměrné, tento víkend ale už byly o něco vyšší.

Návštěvnost obchodních center podle Kubíčka v následujících týdnech a poté přes léto mírně klesne. Důvodem je podle něj i stále velká skupina lidí, která alespoň částečně pracuje z domova, zavřené stravovací zóny, kina a zbývající služby. Prouza doplnil, že průměrné nákupy byly uplynulý víkend vyšší než první víkend po uvolnění restrikcí. "Snad se vracíme postupně do normálu," řekl.

Obchodní domy IKEA ve druhém týdnu po otevření evidovaly podle mluvčího firmy Petra Šaška meziročně asi o 15 procent vyšší návštěvnost. Nejvíce lidí na nákupy vyráželo o víkendu. "Především v Ostravě a v Brně se počet zákazníků v našich obchodních domech v průběhu soboty a neděle pohyboval kolem limitů, které stanovují vládní nařízení. Ve všední dny kapacita postačovala," uvedl Šašek. Aktuální obsazenost obchodních domů si mohou zákazníci předem ověřit na webu společnosti IKEA. Lidé podle Šaška v uplynulém týdnu nejvíce kupovali skříně, komody, matrace, vybavení kuchyní a doplňky do domácnosti.

Centrum Fashion Arena Prague Outlet eviduje nadprůměrný zájem od znovuotevření, nic se nezměnilo ani minulý víkend. Za sobotu a neděli ho podle jeho ředitelky Lenky Čapkové navštívilo přes 28.000 lidí, což je zhruba o 30 procent více ve srovnání s loňskem a o čtvrtinu více než v roce 2019, tedy před pandemií. "Protože jsme vyšší návštěvnost centra očekávali, během celého víkendu jsme koordinovali vjezd a výjezd vozidel na našich parkovištích. Dále jsme posílili bezplatnou autobusovou linku z konečné metra Depo Hostivař," řekla Čapková.

Všechny obchody se mohly po více než čtyřech měsících nuceného uzavření otevřít 10. května. Platí v nich limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka, nutné je mít nasazený respirátor. V obchodních centrech nesmějí nadále fungovat dětské koutky, sauny, stravovací provozy mohou prodávat občerstvení jen s sebou. Ode dneška mohou otevřít za přísného režimu například kina. Podle zjištění ČTK ale multiplexy zůstanou mimo provoz, protože nechtějí otevírat bez možnosti prodávat občerstvení.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama