Některé e-shopy a lékárny po snížení DPH respirátory zlevnily

Respirátory třídy FFP2 a vyšší, na které se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent, velké lékárenské řetězce i některé internetové obchody zlevnily. Někteří prodejci snížili cenu i víc, než kdyby jen odečetli daň. Vyplývá to ze zjištění ČTK a vyjádření firem.

Lékárny
doporučujeme

Snížením daně chce vláda zlepšit dostupnost respirátorů třídy FFP2 jako ochranného prostředku proti nákaze novým koronavirem. Zvažuje je povinně zavést v obchodech nebo veřejné dopravě, kde je zatím jen doporučuje.

Například největší internetový obchod Alza.cz prodával minulý týden sadu pěti respirátorů FFP2 za 309 korun, dnes ráno stejný výrobek nabízí za 272 Kč. E-shop Prozdravotniky.cz dosud za deset respirátorů stejné třídy chtěl 350 korun bez DPH, nyní je možné je v něm koupit za 300 korun. Slevu až o polovinu hlásí web Vistex.cz.

Zhruba o pětinu zlevnila respirátory FFP2 jedna z lékáren v pražském Hloubětíně. V úterý odpoledne tam jeden kus stál 49 korun, dnes ráno o deset korun méně. Bez DPH prodává respirátory také lékárna ve Švehlově ulici na Praze 15. Ceny upravila rovněž lékárna ve Fakultní nemocnici Olomouc. "Respirátory, které jsme měli za 18 korun, nyní prodáváme za 15 korun," řekl dnes ČTK vedoucí lékárník Robert Běhal.

Někde zájem nakupujících vzrostl. "Prodej respirátorů se v naší lékárně dnes zdvojnásobil. Ale máme dostatečné zásoby," řekla ČTK mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková. Podle pracovnice královéhradecké lékárny Dr.Max naopak zájem není vyšší než dosud. "Lidé mají zájem o respirátory od doby, kdy se začalo hovořit, že by mohly být povinné," uvedla.

V plné výši do koncových cen respirátorů promítly nulovou daň členové Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), řekl dnes ČTK výkonný ředitel asociace Josef Vaníček. APLS zastupuje 670 lékáren tří lékárenských sítí Dr.Max, Benu a Devětsil, přičemž Dr.Max a Benu jsou největšími lékárenskými sítěmi v Česku. Lékárny přitom podle Vaníčka respirátory v posledních týdnech během dramatického nárůstu poptávky nezdražovaly. Prodejní cenu snížila nejméně o 21 procent také síť Pilulka a e-shop Pilulka.cz a také internetová Lékárna.cz, řekli ČTK zástupci provozovatelů.

Balení tří respirátorů FFP2 za 29,90 koruny ode dneška nabízí prodejní řetězec Lidl. Podobný zájem, jaký tím vyvolal na Slovensku, ale dnes ráno zpravodajové ČTK nezaznamenali. Před obchodem řetězce v pražské Koněvově ulici čekalo před otevřením méně než deset lidí a někteří z nich si přišli jen pro svačinu. Ani v bohnickém Lidlu fronta před 08:00 nebyla. Zákazníci i personál si ale o změně ceny povídali a mnozí lidé si respirátory koupili. Fronty se netvořily ani u Lidlu v Karlíně. Zájem ovšem o respirátory FFP2 v balení po třech kusech byl. Z pěti lidí ve frontě je v košíku měli všichni, obvykle po třech baleních. Podobně tomu bylo v Lidlu nedaleko vlakového nádraží v Libni.

V plzeňském Lidlu v Těšínské ulici nebyl podle pracovníka obchodu zájem o respirátory vyšší než v minulých dnech. Třeba v prodejně řetězce v Hlučíně na Opavsku se ale respirátory vyprodaly zhruba za tři hodiny od otevření. "Přišlo pár krabic. Lidé to brali ve velkém, takže to bylo hned pryč," řekla ČTK prodavačka.

Vláda o dočasném zrušení DPH u respirátorů rozhodla v pondělí, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Na výrobce a prodejce opakovaně apelovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), aby zrušení daně promítli do ceny. Povinné jsou v Česku respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 nyní zatím pro žáky a instruktory v autoškolách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008

28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama