Některé firmy zakazují zaměstnancům trasování, tvrdí Středula

Některé firmy přikazují svým zaměstnancům, aby se neúčastnili trasování kontaktů hygienou a nepoužívali aplikaci eRouška. Dnes to v diskusním pořadu Partie na televizním kanálu CNN Prima News uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Nechtěl uvést, o jaké společnosti jde, ani zda se jedná o masivní problém. Informace chce nejdřív předat na pondělním jednání tripartity členům vlády, dodal.

Předseda ČMKOS Josef Středula
doporučujeme

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza Středulu vyzval, aby uvedl jednotlivé společnosti, u kterých odbory tyto problémy zjistily. Středula následně nevyloučil, že nešlo o lokální pochybení, konkrétní informace ale neuvedl.

Středula také kritizoval, že vláda dříve neřešila údaje, podle nichž se choroba nejčastěji přenese v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27.000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných. Šéf odborářů dodal, že odbory na možnost přenosu v hromadných šatnách a v hygienických zařízeních jako sprchy v práci, už dřív upozorňovaly.

Podle předsedy ČMKOS promarnila vláda možnost plošné karantény. Kdyby ji vyhlásila v tomto týdnu, kdy byla volná středa, mohla mít pětidenní karanténu za cenu dvou pracovních dní. Prouzovi pak vadilo nepřijetí tvrdších opatření už po prázdninách. Podle Středuly by uzavření ekonomiky bylo ekonomicky nakonec méně nákladné než delší postupná omezení.

Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otvírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek sdělil, že vláda využila souhlas Sněmovny a na mimořádném zasedání prodloužila stav nouze, který měl původně skončit 3. listopadu. Ministr vnitra Jan Hamáček ale dnes v ČT řekl, že předpokládá, že vláda bude o prodloužení nouzového stavu ještě žádat.

Podle informací z minulého týdne mělo aplikace eRouška zaznamenávají kontakty s nakaženými covidem-19 aktivovanou 1,265 milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč průměrná mzda tak vyrostla? Analytici vysvětlili, co za tím stojí

08.03.2021 19:36 Aktualizováno Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků oslovených ČTK na velmi…

Loni bylo 522.312 plátců DPH, meziročně o 1,2 procent více

08.03.2021 11:18 Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno 522.312 plátců DPH, což je meziročně o 6065, tedy o 1…

ČEZ dostal od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

08.03.2021 11:02 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou…

Průměrná mzda loni vzrostla na 38.525 korun

08.03.2021 10:02 Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38.525 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama