Některým cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku, získat nové je složitější

Některým velkým cestovním kancelářím končí platnost současné smlouvy pojištění proti úpadku za měsíc či dva. Momentálně vyjednávají s pojišťovnami o nových podmínkách, situace je ale složitější než bývala v předchozích letech. Vyplývá to ze zjištění ČTK a vyjádření zástupců vybraných kanceláří. Pojištění pro případ úpadku je pro činnost CK vyžadováno zákonem.

Ilustrační foto

Stát by měl proto podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Jana Papeže zajistit, aby tato podmínka byla splnitelná. Pokud se tak nestane, mohou CK na stát uvalit žaloby za znemožnění podnikání, řekl dnes ČTK.

Fakt, že pojišťovny vyhodnotily pojištění CK proti úpadku jako rizikový produkt, nezpůsobila podle Papeže pandemie koronaviru, ale bankrot britské CK Thomas Cook v roce 2019. Byla nejstarší firmou svého druhu na světě. Jejích služeb využívalo 19 milionů klientů ročně. "Pád Thomase Cooka vyčerpal zajistitelům obrovské peníze," uvedl Papež.

Ohledně pojištění proti úpadku se ACK podle Papeže snaží jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). To má podle něj ale pasivní přístup. S pojišťovnami jsou cestovní kanceláře podle Papeže zajedno. Nyní nezbývá než vyčkávat, jak se k situaci postaví stát, uvedl.

"Vláda ČR letos 18. ledna z iniciativy ministerstva průmyslu a obchodu a MMR schválila program COVID Záruka CK za účelem pomoci sjednat zákonnou povinnost pojištění ochrany pro případ úpadku cestovní kanceláře," uvedl dnes mluvčí ministerstva Vilém Frček.

V rámci tohoto programu Českomoravská záruční a rozvojová banka dosud podle něj poskytla záruky za zhruba 87 milionů korun. Program je otevřen do konce roku. "Cestovní kanceláře mohou vedle pojištění záruky pro případ úpadku sjednávat také bankovní záruky. Do budoucna ministerstvo zvažuje různé varianty, včetně změny stávajícího garančního fondu," řekl dále Frček.

Pojištění pro případ krachu už v loňském roce výrazně zdražilo. Momentálně ale není podle Papeže hlavním tématem cena, ale vůbec to, zda pojišťovny CK zajistí. Obecně se podle něj ví, že pojišťovací trh bude menší, nelze ale nyní určit, na které CK, velké nebo malé, to může dopadnout.

Smlouvy na pojištění proti úpadku končí CK v různých termínech, uzavírány jsou na rok. Například CK Exim Tours a CK Fischer je mají do konce září.

"Obecně lze říci, že je pro cestovní kanceláře situace složitější než bývala v minulých letech. Vzhledem k naší velikosti a tomu, že jsme součástí silné německé skupiny REWE, ale s vyjednáváním žádné problémy nemáme. Od začátku října tedy budeme zajištěni, tak jak požaduje legislativa," řekl mluvčí Fischer Group Jan Bezděk.

CK Čedok má smlouvu uzavřenou do konce října. Podle její mluvčí Evy Němečkové se nyní uskutečňují jednání týkající se konkrétních podmínek pojištění, uvedla.

MMR k dnešku eviduje 621 aktivních CK. Činnost k 20. srpnu v meziročním srovnání podle resortu přerušilo 135 kanceláří, 17 ukončilo činnost a 18 vyhlásilo úpadek. Na začátku loňského roku v ČR fungovalo 856 CK.

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama