Nezaměstnanost v březnu stoupla. Možná až na 4,3 procenta, odhadují ekonomové

Nezaměstnanost v březnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK zcela určitě stoupla z únorových tří procent. Kvůli dopadům šíření koronaviru, které nutí firmy propouštět zaměstnance se ovšem neshodují na velikosti nárůstu nezaměstnanosti. Vše podle nich závisí na tom, kolik lidí se již v březnu přihlásilo na úřady práce. Odhady nezaměstnanosti za březen se tak pohybují od 3,2 až 4,3 procenta.

Pracovník, ilustrační foto

Plný dopad krize způsobené šířením koronaviru lze podle ekonomů čekat v následujících měsících, kdy by mohla nezaměstnanost stoupnout až k 10 procentům. V březnu přitom díky zahájení sezónních prací nezaměstnanost za normálních podmínek klesá.

Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za březen ve středu 8. dubna.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška podíl nezaměstnaných v březnu stoupl na 3,2 procenta. "Nárůst by měl činit 12.000 osob, ale obvykle v tomto měsíci dochází ke snížení o 18.000. To znamená, že se na úřady práce přihlásí kolem 30.000 osob kvůli koronavirovým opatřením," odhadl. Číslo je ale podle něj zatíženo značnou nejistotou. "Jisté ale je, že si podniky zkusí převážnou většinu svých zaměstnanců za pomoci vládních dotací udržet aspoň pár měsíců, i když pro ně momentálně nemají práci," dodal.

Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové šířící se nákaza a mimořádná restriktivní opatření spolu s významně klesající poptávkou nutí firmy snižovat stavy. "Navíc i někteří podnikatelé, kteří byli nuceni pozastavit svou činnost z důvodu nařízení vlády, se ocitli bez příjmů, a tedy žádali o podporu v nezaměstnanosti," uvedla. Nezaměstnanost tak podle ní stoupla na 3,6 procenta, tedy počet nezaměstnaných stoupl o 45.000. Stejnou míru nezaměstnanosti odhadují i analytici České spořitelny.

Standardní vývoj trhu práce by přitom podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky vedl k snížení nezaměstnanosti v březnu. "Nástup pandemie a opatření proti zpomalení jejího šíření má ale za následek recesi ekonomiky a okamžité propouštění zejména ve službách a v menší míře i v průmyslu. Počítáme s tím, že hibernace ekonomiky přivedla již v březnu na pracovní úřady navíc zhruba přes 100.000 žadatelů. To by znamenalo nárůst podílu nezaměstnaných na 4,3 procenta. Tak vysoko byla naposledy v dubnu 2017," uvedl.

Array

Jedinou jistotou u nezaměstnanosti je podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka, že vzrostla. "Vyjdu-li z dvou extrému 50.000 až 150.000 nově nezaměstnaných, tak bychom obdrželi podíl nezaměstnaných osob 3,7 procenta, respektive až 5,2 procenta. Nejpravděpodobnější variantou je podle mě nárůst podílu nezaměstnaných osob na necelá čtyři procenta," uvedl.

Poměrně razantní nárůst letošní březnové míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta je ovšem podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy jen "slabým odvarem toho, co přinesou další měsíce". Během dubna lze podle něj čekat plně dopady koronavirové krize. "Takže tuzemský trh práce se otřese jako už dlouho ne. Míra nezaměstnanosti stoupne k úrovni šesti až sedmi procent, v dalších měsících roku se pak přiblíží k desetiprocentní hranici, v horším případě ji překoná," uvedl.

Škoda Auto za období od ledna do září téměř zdvojnásobila provozní zisk

28.10.2021 08:36 Automobilka Škoda Auto v období od ledna do září téměř zdvojnásobila provozní zisk na 900 milionů…

Milostivé léto začíná. Jak se mohou dlužníci oddlužit?

28.10.2021 08:21 V Česku začíná dnes takzvané milostivé léto pro dlužníky. Lidé, kteří mají exekuci kvůli dluhům u…

Strategickým firmám státu loni výrazně klesl čistý zisk

27.10.2021 19:10 Strategické firmy státu loni vykázaly souhrnný čistý zisk 14,7 miliardy korun, což je meziroční…

Česká tisková agentura (ČTK) zveřejnila chybnou neobjektivní informaci

27.10.2021 16:32 Česká tisková agentura (ČTK) poskytující tuzemským i zahraničním médiím zpravodajský servis…

Tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích, ukázal průzkum

27.10.2021 10:49 Na tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích. Nejvíce znalostí má starší část populace. Velkou…

Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz…

26.10.2021 16:36 Aktualizováno Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR). V…

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Související:

Právě se děje

reklama