Nezaměstnanost v březnu stoupla. Možná až na 4,3 procenta, odhadují ekonomové

Nezaměstnanost v březnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK zcela určitě stoupla z únorových tří procent. Kvůli dopadům šíření koronaviru, které nutí firmy propouštět zaměstnance se ovšem neshodují na velikosti nárůstu nezaměstnanosti. Vše podle nich závisí na tom, kolik lidí se již v březnu přihlásilo na úřady práce. Odhady nezaměstnanosti za březen se tak pohybují od 3,2 až 4,3 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

Plný dopad krize způsobené šířením koronaviru lze podle ekonomů čekat v následujících měsících, kdy by mohla nezaměstnanost stoupnout až k 10 procentům. V březnu přitom díky zahájení sezónních prací nezaměstnanost za normálních podmínek klesá.

Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za březen ve středu 8. dubna.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška podíl nezaměstnaných v březnu stoupl na 3,2 procenta. "Nárůst by měl činit 12.000 osob, ale obvykle v tomto měsíci dochází ke snížení o 18.000. To znamená, že se na úřady práce přihlásí kolem 30.000 osob kvůli koronavirovým opatřením," odhadl. Číslo je ale podle něj zatíženo značnou nejistotou. "Jisté ale je, že si podniky zkusí převážnou většinu svých zaměstnanců za pomoci vládních dotací udržet aspoň pár měsíců, i když pro ně momentálně nemají práci," dodal.

Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové šířící se nákaza a mimořádná restriktivní opatření spolu s významně klesající poptávkou nutí firmy snižovat stavy. "Navíc i někteří podnikatelé, kteří byli nuceni pozastavit svou činnost z důvodu nařízení vlády, se ocitli bez příjmů, a tedy žádali o podporu v nezaměstnanosti," uvedla. Nezaměstnanost tak podle ní stoupla na 3,6 procenta, tedy počet nezaměstnaných stoupl o 45.000. Stejnou míru nezaměstnanosti odhadují i analytici České spořitelny.

Standardní vývoj trhu práce by přitom podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky vedl k snížení nezaměstnanosti v březnu. "Nástup pandemie a opatření proti zpomalení jejího šíření má ale za následek recesi ekonomiky a okamžité propouštění zejména ve službách a v menší míře i v průmyslu. Počítáme s tím, že hibernace ekonomiky přivedla již v březnu na pracovní úřady navíc zhruba přes 100.000 žadatelů. To by znamenalo nárůst podílu nezaměstnaných na 4,3 procenta. Tak vysoko byla naposledy v dubnu 2017," uvedl.

Jedinou jistotou u nezaměstnanosti je podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka, že vzrostla. "Vyjdu-li z dvou extrému 50.000 až 150.000 nově nezaměstnaných, tak bychom obdrželi podíl nezaměstnaných osob 3,7 procenta, respektive až 5,2 procenta. Nejpravděpodobnější variantou je podle mě nárůst podílu nezaměstnaných osob na necelá čtyři procenta," uvedl.

Poměrně razantní nárůst letošní březnové míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta je ovšem podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy jen "slabým odvarem toho, co přinesou další měsíce". Během dubna lze podle něj čekat plně dopady koronavirové krize. "Takže tuzemský trh práce se otřese jako už dlouho ne. Míra nezaměstnanosti stoupne k úrovni šesti až sedmi procent, v dalších měsících roku se pak přiblíží k desetiprocentní hranici, v horším případě ji překoná," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi bez práce. Čtvrtina firem kvůli pandemii propouští zaměstnance

28.05.2020 17:29 Zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií covidu-19 a omezujícími…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy