Nezaměstnanost v Česku vzroste až o pět procentních bodů, odhaduje MPSV

Ministerstvo práce očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle něj záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Resort to uvedl v materiálu ke kurzarbeitu. Podle něj by při půlročním navýšení nezaměstnanosti o pět procentních bodů státní rozpočet na daních, odvodech a vyplacených podporách přišel o 44 miliard korun.

Přidejte svůj názor

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Podle ministerstva práce dosavadní vývoj naznačuje, že koronavirová krize bude mít na ekonomiku přinejmenším stejné dopady jako minulá krize z let 2008 a 2009. "Příčiny jsou prudší a přicházejí rychleji, zároveň by měly být pouze krátkodobé a zasaženy budou jiné sektory," uvedlo ministerstvo práce.

Úřadům práce se už začali hlásit lidé do evidence nezaměstnaných. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden ČTK řekla, že jen ve středu 25. března se do evidence nezaměstnaných nechalo zapsat 2790 lidí. Ve srovnání s předchozím dnem to bylo zhruba o tisícovku víc. V posledních dnech pak šéfka resortu opakovaně uvedla, že v měsíčním průměru velké výkyvy nejsou. Odbory už zaznamenaly případy firem, které zvažují hromadné propouštění.

Na konci února úřady práce evidovaly 227.400 uchazečů o zaměstnání, podíl nezaměstnaných dosahovala tří procent. Údaje za březen úřad práce zveřejní 8. dubna. Na konci roku 2010 se nezaměstnanost blížila deseti procentům, bez práce bylo 561.500 lidí.

"Lze očekávat zvýšení nezaměstnanosti až o zhruba pět procentních bodů a s tím spojené následné dopady na rozpočet dle délky trvání negativního šoku na nezaměstnanost," uvedlo ministerstvo.

Pokud by se nezaměstnanost zvedla o procentní bod na jeden měsíc, na podpory by stát vydal 0,9 miliardy a na odvodech a daních by přišel o 0,8 miliardy. Dohromady by to bylo 1,7 miliardy. Při tříměsíčním trvání by celková částka činila 4,8 miliardy, při půlročním pak 8,8 miliardy a při ročním 13,6 miliardy. Pokud by nezaměstnanost rostla o pět procentních bodů, rozpočet by za měsíc ztratil 8,5 miliardy. Čtvrt roku by znamenalo ztrátu 24 miliard, půl roku 44 miliard a rok pak 68 miliard korun, spočítalo ministerstvo práce.

Propouštění má bránit program na ochranu zaměstnanosti Antivirus s kurzarbeitem. Úřady práce budou firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru, vyplácet na mzdy dva druhy příspěvků. Poskytovat je budou zatím za období od 12. března do konce dubna. Odhadované výdaje za březen činí 10,9 miliardy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smartwings nyní ztrácí měsíčně zhruba 100 milionů

03.06.2020 09:45 Letecká skupina Smartwings nyní kvůli opatřením proti šíření koronaviru ztrácí měsíčně zhruba 100…

V OC chce dál pravidelně nakupovat 76 procent Čechů

03.06.2020 09:37 Přes koronavirovou krizi chtějí v obchodních centrech dál nakupovat více než tři čtvrtiny Čechů.…

Zlé vyhlídky pro čtvrt milionu Čechů? Průzkum naznačil dopady koronakrize

02.06.2020 22:08 Aktualizováno S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global…

Česko se propadá do hluboké recese. Vývoj ekonomiky bude ještě horší,…

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Dnešní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy