Nezaměstnanost v ČR: Dopad pandemie bude patrný na podzim, soudí analytici

Mírný červnový nárůst nezaměstnanosti podle analytiků neodpovídá hloubce propadu aktivity tuzemské ekonomiky. Skutečné dopady koronaviru na nezaměstnanost budou vidět až na podzim, ta postupně poroste, shodli se.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Podíl nezaměstnaných v červnu vzrostl meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta, loni byl 2,6 procenta, uvedl Úřad práce.

"Červen se obvykle vyznačuje mírným meziměsíčním poklesem míry nezaměstnanosti s tím, jak se s příchodem léta rozjíždějí naplno sezonní práce. Tento příznivý faktor je ale momentálně ve stínu dopadů pandemie koronaviru a souvisejících omezení a uzavírek ve výrobě, z nichž se ekonomika bude oživovat jen postupně," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

"Skutečné dopady koronaviru na nezaměstnanost uvidíme pravděpodobně až v září nebo říjnu, tedy asi šest měsíců od vypuknutí pandemie," doplnila Andrea Linhartová Palánová ze společnosti PwC ČR. Proti minulému měsíci je aktuální vývoj pomalejší. Léto přeje brigádám a sezonním pracím a mnoho lidí si chce také dopřát více volna. Důsledky pandemie, opatření státu i jednotlivých firem budou podle ní spíše plíživé.

Díky programům na podporu pracovního trhu nepřišel skokový růst nezaměstnanosti, dodal hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Ve firmách však podle něj přežívají 'zombie' pracovní pozice, které zaniknou s ukončením státní podpory.

"Situace na trhu práce se zejména v mezinárodním kontextu nevypadá špatně, pokud vezmeme v úvahu, že nejenom česká ekonomika čelí hluboké recesi," míní analytik Komerční baky Jan Vejmělek. Zafungovala podle něj vládní opatření na podporu pracovních míst, zejména program Antivirus a ošetřovné.

"Prubířské měsíce nás teprve čekají. Ke konci června skončilo ošetřovné, na trh se dostávají čerství absolventi, první firmy oznamují redukci pracovních pozic. Nicméně vzhledem k výpovědním lhůtám bude klíčový podzim. To budou škody sčítat i firmy z turistického ruchu," upozornil Vejmělek. Z pohledu hospodářské politiky bude důležité, jak se vláda postaví k programům na podporu zaměstnanosti po skončení dosavadních balíčkům, podotkl.

Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 procenta, letos by se průměrná míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat ke čtyřem procentům, možná i mírně nad tuto úroveň, odhadl Jáč. Úroveň čtyř procent může být atakována již v červenci a v průběhu druhého pololetí se míra nezaměstnanosti může dostat na pět procent. V roce 2021 by mohla překročit pět procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Obchodníkům o víkendu vzrostly prodeje dětského a papírenského zboží

01.03.2021 14:09 Obchodníkům za uplynulý víkend vzrostly prodeje dětského oblečení, obuvi a papírenského zboží.…

Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl

01.03.2021 10:21 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama