Nezaměstnanost v ČR roste. Bez práce je nejvíc žen od léta 2017

Nezaměstnaných žen v Česku bylo v říjnu, kdy vláda kvůli další vlně šíření koronaviru opět vyhlásila nouzový stav a přijala řadu epidemických opatření, nejvíce od léta 2017. Míra jejich nezaměstnanosti se od září zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta, zatímco u mužů byla podobně jako v září 2,5 procenta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkem bylo bez práce 2,9 procenta lidí ve věku 15 až 64 let, v září jich bylo o desetinu bodu méně. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Celkový růst nezaměstnanosti byl tak způsoben čistě růstem nezaměstnanosti žen, komentoval pro ČTK výsledky analytik skupiny Natland Petr Bartoň.

Za nárůstem nezaměstnanosti žen podle něj stojí to, že častěji než muži pracují v sektorech, na které nejvíce dopadají vládní restrikce, tedy ve službách s přímým kontaktem se zákazníkem, kde je i nejsilnější pokles ekonomické aktivity. Dalším důvodem je podle Bartoně to, že ženy častěji pracují v menších firmách, které při současném ekonomickém poklesu strádají více než velké firmy, které většinou mají finanční "polštář" k překlenutí poklesu poptávky.

Přitom v listopadu lze podle analytika čekat kvůli protikoronavirovým opatřením další nárůst nezaměstnanosti.

Nezaměstnaných žen v desátém měsíci přibylo proti září o 4400 a proti loňskému říjnu o 23.800 na 79.700. Naposledy bylo podle údajů statistiků více žen bez práce před třemi lety v červenci, a to 81.800, tedy 3,5 procenta. Vedle toho nezaměstnaných mužů bylo v říjnu 73.600, meziměsíčně o 800 méně a meziročně o 21.700 méně. Vyšší počet mužů bez práce než v říjnu statistici zaznamenali letos v srpnu, téměř 79.000. Míra nezaměstnanosti mužů tehdy činila 2,7 procenta.

Podle ředitele odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibora Holého jsou ekonomické dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 obecně vyšší u podnikatelů, kterým se v říjnu meziročně snížil průměrný počet odpracovaných hodin o 11 procent. Naproti tomu u zaměstnanců klesl jen o šest procent.

"Pracujících meziročně ubylo o více než 70.000, přitom ze tří čtvrtin jde úbytek na vrub žen," uvedl Holý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama