Nová hrozba pro českou ekonomiku. Jaké dopady bude mít obchodní válka EU-USA?

Reálný dopad připravovaných amerických cel na vybrané zboží z EU by pro české firmy neměl překročit miliardu Kč, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Tato ochranářská opatření na ně dolehnou zprostředkovaně, přes vývoz komponentů z ČR do jiných zemí EU, které dále vyváží finální produkt do USA. Hrozbou je ovšem další vyostření sporů mezi EU a Spojenými státy, varují.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Předseda Asociace exportérů Jiří Grund ČTK řekl, že je ještě předčasné hodnotit opatření, jež by se mohla teoreticky dotknout i českých strojařů, dokud nebudou přesně specifikovaná. 

Světová obchodní organizace povolila USA uvalit cla na zboží z EU za 177 miliard Kč ročně kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Washington v reakci na to oznámil, že zavede cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako je francouzské víno, skotská a irská whisky nebo sýry.

"Vyostření obchodního sporu USA a EU nadále zvětšuje překážky zahraničnímu obchodu, což je pro naši ekonomiku vždy špatná zpráva. Další zvyšování napětí si určitě vybere svou daň na evropské ekonomice, zejména na té německé, s dopadem na ČR," řekla ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková. Cla podle ní postihnou například české vývozy do USA v zemědělském a potravinářském průmyslu. Nové celní tarify se dotknou i dalších oborů jako například civilního letectví a strojírenství.

ČR se na exportu EU do USA podílí necelými 0,9 procenta, uvedl analytik investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Pokud nová cla dopadla na ČR průměrně, budou činit asi 1,6 miliardy Kč. "To je však absolutní strop, skutečnost bude mnohem menší. USA zacílila primárně na výrobky z hlavních viníků nelegálních dotací pro Airbus, tedy na Německo, Francii, Velkou Británii a Španělsko, ČR by se to mělo dotknout pouze ve zmenšené míře, primárně skrze subdodávky pro postižené firmy v těchto zemích," dodal.

Z celkového objemu českého exportu do USA, který činí necelých 100 miliard Kč, drtivá většina zůstane cel ušetřena a přímé škody budou minimální, souhlasil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Nelze ovšem vyloučit, že některé české firmy jsou zapojeny do výrobního řetězce v sektorech, které budou zasaženy v jiných evropských zemích. "Ani v tomto případě ovšem neočekáváme výraznější dopad, nešlo by ani o miliardy korun, tedy prakticky zanedbatelné částky. Pro Česko bude mnohem důležitější, aby tento spor nepřerostl v regulérní obchodní válku mezi USA a EU," podotkl.

Do USA se vozí například i české pivo, podle Českého svazu pivovarů a sladoven nejde o příliš významnou destinaci. "Vývoz českého piva do Spojených států činil v loňském roce 87.000 hektolitrů. To je jen malá část z celkového exportu 5,2 milionu hektolitrů a ještě menší část z celkového výstavu 21,3 milionu hektolitrů. Případné omezení exportu do USA by se tedy českého pivovarnictví dotklo jen minimálně," řekla ČTK výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. Obavy zatím nemají ani výrobci sýrů.

Český export je významně závislý na zemích EU (85 procent). Ze zemí mimo EU jsou několik let nejvýznamnějším exportním partnerem USA, které jsou také jednou z nejdůležitějších exportních destinací z pohledu přidané hodnoty exportovaného zboží, upozornil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Dlouhodobě se v USA podle něj uplatňují především české proudové motory a turbovrtulové pohony, čerpadla, pneumatiky, léky a mikroskopy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Letošní rozpočet fondu dopravy bude o 20 miliard vyšší

23.02.2020 15:04 Aktualizováno Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard korun…

Za zelenou energii je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, ukázal průzkum

23.02.2020 09:19 Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem…

Platební morálka zadlužených Čechů se opět zlepšila, ukazuje statistika

23.02.2020 08:36 Platební morálka zadlužených Čechů se loni opět zlepšila a dosáhla vrcholu za uplynulých šest let.…

Hlavní systémy OKD jsou po hackerském útoku plně funkční, firma utrpěla…

23.02.2020 08:30 Hlavní počítačové systémy těžební společnosti OKD jsou už plně funkční, na některých dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama