Nová kolektivní smlouva ve Škoda Auto možná bude na dva roky

Nová kolektivní smlouva, o které nyní automobilka a odbory vyjednávají, bude možná uzavřena na dva roky. Odbory ale mají podmínku, aby mzda vzrostla v letošním i příštím roce, vždy od 1. dubna daného roku. V poslední době se kolektivní smlouva uzavírala pouze na rok. Firma letos požadovala uzavření smlouvy na čtyři roky, odbory to ale odmítly, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

Přidejte svůj názor

Škoda Auto, a.s.
doporučujeme

"Firma Škoda po předchozí argumentaci odborů svůj návrh uzavřít kolektivní smlouvu na čtyři roky přehodnotila a představila možnost uzavření kolektivní smlouvy na dva roky. Odbory KOVO reagovaly tím, že se nebrání uzavření dohody na dva roky," uvedl dnes týdeník.

Odboráři podle týdeníku navíc trvají na tom, aby se s firmou v listopadu letošního a příštího roku uskutečnilo jednání o možnosti vyplacení jednorázového bonusu podle aktuální situace firmy. V příštím roce chtějí odbory jednat o možnosti zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní spoření.

"Tím by se zajistilo, že i kdyby byla dohoda uzavřena na období delší než jeden rok, bude možné reagovat na aktuální vývoj, například na růst inflace," uvedl týdeník. Obě strany se podle Škodováckého odboráře v některých bodech blíží kompromisu.

Odbory připomínají, že jsou připravené využít všech prostředků k dosažení svých cílů, nevylučují ani časově neomezenou stávku.

Po posledním kolektivním vyjednávání vzrostly tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto s platností od 1. dubna 2019 o 2500 korun měsíčně. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2018 ve společnosti 51.275 Kč.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát nechal otestovat pečivo, zda na něm není koronavirus

02.04.2020 16:20 Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř…

NKÚ: Stát opět nevyužil ekonomický růst pro lepší státní rozpočet

02.04.2020 15:59 Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré…

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení výroby na dvě směny

02.04.2020 10:55 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat…

"Koronavirová opona" spuštěna. Zavřené hranice budou mít ekonomické dopady…

02.04.2020 10:01 Před 30 lety padla mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy železná opona, nyní oba regiony znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy