O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za zhruba 115 milionů korun. Více než 2000 žádostí je rozpracovaných, 35 žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu vrátilo k doplnění. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Příjem žádostí do programu COVID nájemné začal před týdnem. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) očekává zájem až 150.000 podnikatelů.

Byty
doporučujeme

Do programu odložených nájmů se podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center Jana Kubíčka zapojila většina nájemců. Situaci se podařilo, i díky podpoře vlády, určitým způsobem stabilizovat, řekl ČTK.

Firmy podle informací ČTK řešily, zda mají na dotaci nárok, pokud čerpají pomoc z programu Antivirus. Jednou z podmínek pro získání pomoci z programu COVID nájemné je totiž nevyčerpaná podpora 800.000 eur (přes 21 milionů Kč) stanovená dočasným rámcem Evropské komise. Podnikatelé k tomu žádají jasné stanovisko, aby mohli žádost podat, aniž by jim hrozilo její neuznání nebo vrácení peněz. Podle ministerstva práce a sociálních věcí není program Antivirus veřejnou podporou. Konečné rozhodnutí, zda se o veřejnou podporu jedná či ne, má ovšem posoudit Evropská komise.

Zájemci o dotaci na nájem se musejí registrovat do informačního systému na webu MPO, žádost včetně povinných příloh se podává elektronicky. Podnikatelé mají čas na podání žádostí do 30. září.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispěje 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Podpora se vztahuje na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Program nemohou využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti zájemci musejí doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé musejí přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného alespoň ve výši požadované podpory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČTÚ dnes zahájil tendr na kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G

07.08.2020 16:42 Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce…

Schillerová chce měnit daně. Systém by se měl hlavně zjednodušit, reagují…

07.08.2020 16:02 Daňoví odborníci by v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a případným zavedením progresivního…

Češi při výběru mobilu nezohledňují podporu 5G sítě, ukázal průzkum

07.08.2020 14:53 Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama