Obchody budou i bez stavu nouze dbát na bezpečný provoz

Obchody budou, i pokud nouzový stav skončí a vláda nepřijme žádná jiná opatření, dobrovolně dodržovat všechna bezpečnostní pravidla. Uvedl to dnes Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR). Počítá ale s tím, že přestanou dodržovat některé podle něj nesmyslné zákazy, kdy je například povoleno prodávat jen některý sortiment. ČTK to dnes řekl prezident svazu Tomáš Prouza.

Češi nakupují v době koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o další prodloužení nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se tak budou moci otevřít právě obchody nebo služby. Nouzový stav platí od 5. října, skončit by měl s nedělí.

Prodejny byly podle Prouzy vždy bezpečným místem pro zákazníky i zaměstnance a nikdy nebyly zdrojem nákazy. "Budeme dělat všechno pro to, aby to platilo i nadále," uvedl. "Zároveň ale skončí nesmyslné zákazy, kdy obchodníci nesmějí prodávat hračky pro děti, ale mohou nabízet hračky pro psy, či podle kterých mají mít zavřeno obchody se zimním oblečením, ale mohou mít otevřeno obchody se zbraněmi," dodal Prouza.

Společnost Baťa by podle své marketingové manažerky Denisy Jandové uvítala, kdyby mohla okamžitě začít prodávat celý sortiment. Obchody má nyní otevřené kvůli prodeji dětského zboží. "Podle našich interních průzkumů si řada zákazníků boty on-line prostě koupit netroufá. Případné rozvolnění by znamenalo, že budeme moci otevřít také opravny obuvi, což je pro zákazníky poměrně klíčová služba," řekla. Pro zvýšení bezpečnosti Baťa ve vybraných obchodech bude postupně instalovat ionizační světla dezinfikující prostor, platná zůstanou i další hygienická pravidla.

Neustálé a rychlé změny pravidel podle ředitele centra Freeport Fashion Outlet v Hatích Jana Procházky mají kromě nejistoty pro provozovatele obchodů negativní dopad na chuť zákazníků vypravit se na nákupy. "Centrum i jednotliví obchodníci počítají i nadále s dodržováním všech bezpečnostních pravidel, jako je regulace počtu lidí v prodejnách či v celém centru. V Freeportu máme pro zvýšení bezpečnosti instalovaný navíc i dezinfekční rám pro zákazníky i zaměstnance," doplnil.

Vláda v boji proti pandemii koronaviru zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají obchody s potravinami, lékárny, drogérie, květinářství, optiky, galanterie či papírnictví. V prodejnách je povoleno nabízet jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

V obchodech platí limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, u pokladen či pultů jsou značky k dodržování dvoumetrových odstupů. Zákazníci by si při vstupu do prodejny měli dezinfikovat ruce, na nákupy by měl chodit ideálně jen jeden člen domácnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama