Obchody budou na Štědrý den dopoledne otevřené, Prouza rozhodnutí vlády uvítal

Pokud bude kvůli covidu-19 platit nouzový stav i o Vánocích, vláda ve svém opatření výslovně umožní prodej na Štědrý den dopoledne. Po dnešním zasedání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dnes upravila pravidla omezující volný pohyb, aby podle nich nebylo při nakupování povoleno jen obstarávání základního zboží.

Češi nakupují v obchodech
doporučujeme

Havlíček řekl, že pokud Sněmovna vyhoví žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu i po 23. prosinci, kabinet otevírací dobu na Štědrý den ve svém usnesení speciálně upraví. "Potvrzuji, že 24. prosince dopoledne bude otevřeno, bude jasné usnesení, které to bude říkat," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu.

Od pátku bude znovu platit zákaz nočního vycházení, zavřou se restaurace, hotely, vnitřní sportoviště a bazény, zatímco obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat tentokrát nebudou. Podle dřívějších pravidel mohly zůstat ve čtvrtém stupni PES otevřené jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším vybraným sortimentem.

Nové opatření ale současně zavádí omezení volného pohybu přes den, mezi výjimkami uvádí cesty nutné k obstarávání základních životních potřeb. Blatný řekl, že kabinet opatření upravil, aby umožňovalo cesty do jakýchkoliv obchodů. "Aby nikdo nemohl toto omezení vykládat dvojím způsobem. Cílem není omezit nakupování v určitých druzích obchodů," uvedl. Dál je ale podle něj žádoucí, aby lidé pobývali mimo domov co nejméně. "Ale nákupy všude jsou umožněny," doplnil.

Dříve vyhlášená pravidla od pátku mezi 05:00 a 22:59 připouštěla cesty například pro potraviny, léky, zdravotnické prostředky, hygienické zboží, zboží potřebné pro péči o děti či zvířata, ale také do banky, na poštu či pro pohonné hmoty a s odpadky. Cesty bylo možné podniknout i pro někoho jiného, například ve formě dobrovolnictví či sousedské výpomoci.

Nově opatření obsahuje jen obecnou výjimku, která umožňuje "cesty za účelem nákupu zboží a služeb nebo poskytnutí služeb". Totéž platí i pro dobrovolnictví a sousedskou výpomoc. "Aby vláda rozptýlila případné pochybnosti, nově jsou výslovně povoleny všechny cesty za účelem nákupu zboží a služeb nebo poskytnutí služeb, což platí i v případě, kdy jde dotyčný nakupovat pro jinou osobu," shrnula v tiskové zprávě Strakova akademie.

"Jsem rád, že máme alespoň v týdenním předstihu jasno, nejhorší jsou rozhodnutí a změny ze dne na den. Některé obchody možná nechají zavřeno, jako to dělaly už v minulosti. Důležité ale je, že to bude svobodná volba každého a že bude dostatek možností, kde si lidé budou moci dokoupit čerstvé potraviny i na Štědrý den," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Zavřené prodejny nechává 24. prosince například Penny Market, který už dříve oznámil, že na tom nic nebude měnit ani letos. Řetězce Kaufland a Lidl, které patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz, uvedly tento týden, že nechají zaměstnance na Štědrý den doma.

Otevřené budou hypermarkety Globus, a to od 07:00 do 11:30. Jejich mluvčí Lutfia Volfová dnes řekla, že možnost provozu vítá, zákazníci se podle ní tak rozprostřou napříč dny. "Zákazníci jsou zvyklí u nás pořizovat své poslední nákupy od dárků až po čerstvé pečivo, ryby a maso. Jsme rádi, že o tuto možnost nepřijdou," dodala.

Otevřené by měly být také prodejny Albert, a to do 11:45. Prodejny Tesco dříve avizovaly otevírací dobu do 11:00, lidé už na Štědrý den ale nebudou moci využít on-line nákup.

Některé obchodní sítě před Vánocemi prodlužují provozní dobu a posilují obsazení pokladen, aby si mohli zákazníci pohodlně a rychle nakoupit. Na vánoční svátky 25. a 26. prosince budou obchody zavřené. V těchto dnech platí omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od minulého týdne zdražily v Česku benzin i nafta

28.01.2021 08:25 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu znovu zdražily. Průměrná cena benzinu vzrostla o 14 haléřů…

Vydavatelství INCORP uspělo u soudu v případě problematického programátora

27.01.2021 21:05 Vedení mediální společnosti zahájilo v roce 2017 spolupráci se žalovanou stranou týkající se…

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama