Obchody zřejmě čekají horší časy. Růst tržeb letos zpomalí, tipují analytici

Vývoj maloobchodních tržeb v loňském roce lze i přes mírné zpomalení v závěru roku hodnotit kladně, míní analytici. Spotřeba domácností podle nich táhne růst české ekonomiky. Tržby v maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostly tak šestým rokem, předloni to bylo o 4,9 procenta. Letos očekávají ekonomové kvůli pomalejšímu zvyšování mezd zpomalení tempa růstu maloobchodních tržeb, a to až ke třem procentům.

Přidejte svůj názor

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

K nepatrnému meziročnímu zpomalení růstu tržeb za celý rok přispělo podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče závěrečné čtvrtletí loňského roku, jež v meziročním srovnání čelilo nepříznivým kalendářním vlivům. "Každopádně i nadále platí konstatování, že spotřeba domácností zůstává klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku," uvedl.

Nadále také podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera platí, že dynamika maloobchodních tržeb v Česku patří mezi ty vyšší ze zemí Evropské unie a ve srovnání s průměrem zemí EU je dvojnásobná. Souvisí to s nadále přehřátým trhem práce v tuzemské ekonomice a pokračujícím solidním růstem mezd, podotkl.

Situace domácností zůstává podle analytiků příznivá, nicméně domácnosti naznačují snahu více spořit, a to kvůli rostoucím obavám ohledně budoucího ekonomického vývoje. To by mohlo vést k mírně slabší dynamice maloobchodu. Seidler a Jáč očekávají za celý letošní rok růst kolem čtyř procent, ekonom Komerční banky Michal Brožka počítá se zpomalením růstu lehce nad tři procenta a analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák se zhruba třemi procenty.

Na zpomalování útrat domácností se podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura podepisuje jak vyšší inflace, tak klesající tempo růstu nominálních mezd, ačkoli se míra nezaměstnanosti nadále drží na minimech.

Pour také upozornil, že nůžky mezi dynamikou tržeb za potraviny a ostatní zboží zůstávají dlouhodobě rozevřené v neprospěch potravin. "Domácnosti svoji spotřebou orientují stále více na zbytné zboží a služby," podotkl. Nevýrazný nárůst prodejů potravin stojí podle Jáče i za slabším prosincovým výsledkem maloobchodu, trh totiž očekával meziroční růst 5,5 procenta, růst ale činil 4,8 procenta. Rostly především prodeje počítačů a telefonů, velmi slušný růst vykázaly také výrobky pro domácnost. Prodeje automobilů v prosinci zklamaly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Na Hradě se sejdou přední byznysmeni ČR a USA, dorazí i Trumpův ministr

20.02.2020 14:59 Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí…

Škoda Auto kvůli koronaviru vytvořila speciální tým, dohlíží na dodávky…

20.02.2020 10:37 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze…

Kde se bude montovat SUV Kamiq? Odbory Škoda Auto se obávají přesunu výroby

20.02.2020 10:32 Odbory mladoboleslavské automobilky se obávají přesunu části výroby dalšího modelu, tentokrát má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama