OC Black Friday prodlouží na víkend či týden

Obchodní centra (OC) slevovou akci Black Friday neboli černý pátek, která letos připadá na 26. listopadu, prodlouží na víkend nebo i celý týden, aby se nakupující mohli více rozptýlit a nakupování bylo bezpečnější.

Slevy, ilustrační fotografie

Velký zájem očekávají především outlety, pro některé z nich je přitom tato akce z hlediska návštěvnosti i tržeb významnější než adventní období. Počet prodejců, kteří se do "nákupního svátku" zapojují každým rokem, stále roste. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Akční nabídku nebo slevu u příležitosti Black Friday podle zástupce vedoucího správy obchodních center ve společnosti CBRE Pavla Urbana chystá v nákupních centrech většina obchodů. V povědomí českých zákazníků se tato slevová akce podle něj sice stále více usazuje, nemá ale ještě stále takovou tradici jako v zahraničí. Některá outletová centra v cizině k Black Friday podle Urbana přistupují jako k nejvýznamnější akci v roce. V tuzemsku podle něj není vnímaný jako zásadnější než předvánoční období, spíše se považuje za zahájení nákupů vánočních dárků.

V souvislosti s pandemií koronaviru zatím žádné změny v nabídce Black Friday nejsou podle Urbana patrné. Nečeká ani větší zájem o nákupy kvůli obavám lidí z uzavření obchodů. "Z řad autorit opakovaně slyšíme, že lockdown obchodů již nenastane, a tak motivací lidí budou spíše slevy samotné a potřeba nakoupit co nejlevněji i pod tlakem rostoucí inflace a neustále medializovaného zdražování," uvedl Urban.

Centrum Fashion Arena Prague Outlet připravila od 22. do 29. listopadu tzv. "Super Week", do kterého se podle ředitelky centra Lenky Čapkové zapojí většina obchodů. Víkend spojený s konáním Black Friday patřil v minulých letech podle ní k nejsilnějším v roce. V posledních pěti letech tento trend podle Čapkové ještě sílil. "Nejvyšší návštěvnost se o ´Black víkendech pohybovala okolo 50.000 zákazníků," řekla ČTK.

Freeport Fashion Outlet u Znojma Black Friday rozšíří o sobotu a neděli. Obchodníci podle jeho ředitele Jana Procházky běžně zlevněné zboží nejméně o 30 procent zlevní o dalších v průměru 20 až 30 procent. "Na outlety zatím nijak negativně nedopadl problém nedostatku zboží, o kterém se začíná čím dál více diskutovat. Je to hodně dáno tím, že obchodníci budou stále vyprodávat zboží, které se nashromáždilo během doby pandemie. Celkově se v tomto roce podle analýzy centra snížila z dlouhodobého pohledu průměrná cena jedné prodané položky o více než deset procent," uvedl.

Návštěvnost a tržby centra Freeport Fashion Outlet jsou podle Procházky v průběhu slevového víkendu v průměru o 20 procent vyšší než o adventních víkendech a o 40 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Black Friday po celý víkend chystá i Premium Outlet Prague Airport. Důležitější jsou pro něj ale vánoční akce, které podle mluvčí centra Aleny Gregorové trvají výrazně delší dobu. Například u spotřebního zboží má podle ní větší význam právě černý pátek, v případě obchodů s módou zákazníci ale nejvíce utrácejí v předvánočním období, dodala.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

České dráhy zvýší navzdory krizi většině provozních pracovníků mzdy

02.12.2021 19:58 České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta.…

Restauratéři za minulý týden utržili oproti předchozímu o devět procent…

02.12.2021 17:19 Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstupu neočkovaným a následně…

Za elektřinu si kvůli cenám na burzách příští rok připlatí i firmy

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

OECD pohoršila české ekonomice, letos čeká růst o 2,5 procenta

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto nyní kvůli pandemii vyrábí v Česku na 75 až 80 procent kapacity

01.12.2021 11:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Češi vybrali jako nejabsurdnější bankovní poplatek výběr z bankomatu…

01.12.2021 10:17 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

30.11.2021 11:55 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, zmírňují mohutný páteční propad

29.11.2021 19:23 Aktualizováno Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z…

Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují,…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

Nálada firem a podnikatelů v ČR se opět zlepšila

24.11.2021 11:35 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Související:

Právě se děje

reklama