Odbory Škody Auto: Výroba se rozbíhá bez problémů

Výroba v automobilce Škoda Auto se po jejím pondělním obnovení po odstávce kvůli pandemii koronaviru rozbíhá podle odborů firmy bez problémů. Náběh je ale pomalejší než třeba po celozávodní dovolené. Problém je například v tom, že zahraniční pracovníci se nemohli vrátit do práce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bez polských pendlerů se například závod v Kvasinách na Rychnovsku nedostane přes 70 procent původní výroby, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

"Lidé se nám rozprchli do různých koutů země i za hranice. Máme například velký problém s pendlery, a to nejen v Kvasinách, ale i v Mladé Boleslavi," řekl odborový předák Jaroslav Povšík. Firma bude podle něj platit polským pracovníkům testy na covid-19, který musí předložit, aby mohli přejet hranice.

Návrat do stavu před krizí podle odborů potrvá ještě dlouho. Záviset bude mimo jiné na okolních státech nebo na fungování logistiky materiálu a dílů. "Jsme závislí na platformách postavených od dodavatelů a z koncernu Volkswagen. Jednotlivé díly si v rámci koncernu VW přerozdělujeme," řekl Povšík.

Návrat k původní produkci bude závislý také na poptávce po vozech. "K normálu se pravděpodobně budeme vracet ještě příští rok, když to dobře půjde, ale v každém případě už budeme ve všem trochu jiní," uvedl Povšík.

Na budoucnosti firmy jsou závislá i pracovní místa. Ve Škodě jsou podle odborů nastavené mechanismy, aby kmenoví zaměstnanci nemuseli být propouštěni. Jde například o přesuny na jiná pracoviště. "V každém případě na kmenový personál nesáhneme, nikdy jsme to neudělali a ani neuděláme," řekl Povšík.

Škoda pro své zaměstnance zajistila možnost testování protilátek v krvi. Zaměstnanci budou v případě zájmu testováni zdarma v odběrové ambulanci polikliniky Škoda.

Odstávka výroby trvala téměř šest týdnů, zaměstnanci se vrátili na pracoviště v pondělí v 6:00. Obnovení výroby doprovází více než 80 hygienických opatření. Zpočátku bude firma fungovat na dvě směny místo standardních tří, vypustí se noční směna.

Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer. Odstávku několikrát prodloužila. Firma loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Zaměstnává téměř 39.000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34.000 lidí. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Zákaznické systémy T-Mobile opět fungují, výpadek trval dva dny

02.07.2020 16:18 Mobilní operátor T-Mobile dnes po dvou dnech obnovil zákaznické obslužné systémy. Ty byly od úterý…

Exekuční pandemie? Komora se ohradila, čísla za 1. čtvrtletí ukazují něco…

02.07.2020 15:49 Počet zahájených exekucí v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 34.400 na 104.900 a klesá i nadále.…

Dostupnost nového bydlení? Česko opět dopadlo nejhůř z celé Evropy

02.07.2020 12:22 Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy