Ode dneška mohou otevřít hobbymarkety či železářství

Hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních kol jsou ode dneška dalšími maloobchodními provozovnami, které se mohou po březnovém zákazu otevřít pro zákazníky.

Přidejte svůj názor

Obi
doporučujeme

Většinu obchodů vláda kvůli prevenci šíření nového typu koronaviru zavřela od 14. března, před Velikonocemi se rozhodla uvolnit režim v oblasti potřeb určených ke sportu a rekreaci. Rozšíření počtu otevřených prodejen doprovází plošně přísnější požadavky na hygienu.

Po celou dobu nouzového stavu, který v ČR platí od 12. března, mohou být otevřeny prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, optiky, zverimexy, trafiky, čerpací stanice. Později dostaly výjimku také květinářství, galanterie, zámečnictví, opravny domácích spotřebičů či myčky aut. Od tohoto úterý mohou být v provozu sběrny a výkupny surovin včetně kompostáren.

Ministerstvo zdravotnictví v příslušném mimořádném opatření umožnilo ode dneška otevření dalších obchodů, současně ale zpřísnilo požadavky na hygienu. Všechny prodejny musí aktivně zajišťovat, aby se zákazníci drželi ve dvoumetrových rozestupech. Musí kvůli tomu řídit fronty v provozovně a speciální zóny se značením rozestupů připravit i před obchody. K dispozici musí být zaměstnancům i zákazníkům dezinfekce, pracovníci navíc musí používat rukavice při kontaktu se zbožím či přijímání plateb.

Další výjimky by mohly vláda a ministerstvo zdravotnictví doplnit po Velikonocích, ministři se však chtějí v rozvolňování omezení řídit epidemiologickou situací. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve avizoval například otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, papírnictví či obchodů s obuví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

03.06.2020 15:43 Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů…

McDonald´s má tržby na předkoronavirové úrovni, jako jediný

03.06.2020 15:31 Řetězec McDonald´s má tržby na předkrizové úrovni, další fastfoodové řetězce zatím ne. Například v…

Prodej aut klesl do konce května o 30 procent

03.06.2020 14:36 Prodej nových osobních aut za pět měsíců klesl meziročně o 30,3 procenta na 74.258 vozů. V květnu…

Česko digitální daň zruší po vytvoření nadnárodního řešení

03.06.2020 14:29 Aktualizováno V případě, že bude v souvislosti s digitální daní dosaženo řešení na úrovni Organizace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy