Odhad poklesu českého HDP je optimistický, myslí si analytici

Odhad Mezinárodního měnového fondu (MMF) letošního poklesu české ekonomiky o 6,5 procenta považují analytici oslovení ČTK za optimistický. Propad odhadují až desetiprocentní. Pokud se prognóza MMF naplní, bude to i tak znamenat nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

"Z mého pohledu jde o poměrně optimistickou prognózu, nejenom kvůli samotnému letošnímu odhadu, ale především očekávanému rychlému návratu na výchozí úroveň. Scénář MMF vypadá jako ostré písmeno V, které by nám umožnilo na současnou 'korona-krizi' rychle zapomenout," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Považuje odhady na letošní i příští rok pouze za indikativní, protože nikdo v tuto chvíli ještě nemůže vědět, jak dlouho současné restrikce potrvají.

Minimálně vůči Česku je prognóza MMF příliš optimistická, dodal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Realističtější je podle něj předpoklad poklesu ekonomiky od osmi do 12 procent. "Českou ekonomiku zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně stáhne dolů také právě Česko," podotkl.

Podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala je pozitivní, že vláda zveřejnila konkrétní plán otevírání jednotlivých segmentů ekonomiky a společnosti. "Za této nové situace je hodně pravděpodobné, že ekonomický propad v tomto roce bude pod osmi procenty," odhadl. Pro ČR je ale neméně podstatný plán uvolňování opatření u důležitých obchodních partnerů v Německu, Francii a Rakousku, dodal.

MMF ve své prognóze českého hospodářství na příští rok očekává citelné oživení. Růst HDP by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta. V předchozí prognóze z loňského října měnový fond předpokládal, že česká ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad podle MMF zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Dopady koronaviru: Více nových problémů má 1,25 milionu Čechů

28.05.2020 14:00 Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy