Odklad aukce k síti 5G: Opozice kritizuje Havlíčka, ceny pro spotřebitele se prý nesníží

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G bez reálných argumentů, míní místopředseda ODS Martin Kupka. V dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že kabinet pokračuje v totálním rozvratu řízení státu, když dnes aukci odložil a navrhl Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) změnit její podmínky. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové odklad způsobí, že neklesnou vysoké ceny mobilních služeb v ČR.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Martin Kupka
doporučujeme

Vláda dnes také odvolala předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a jmenovala místo něj Hanu Továrkovou. Kupka uvedl, že informaci o konci Nováka, který zároveň sám oznámil rezignaci, přijal se znepokojením. "Aukci s očekávaným výnosem až šest miliard korun a s potenciálem rozvoje nejmodernějších datových sítí úřad připravoval několik let," uvedl. Dokumentace prošla několika konzultacemi s veřejností, po nichž úřad transparentně vypořádal připomínky, dodal.

"Přesto do věci náhle vstoupil ministr Havlíček a bez reálných argumentů ohrozil průběh aukce a pokouší se vnutit ČTÚ nějaké dodatečné, s odbornou veřejností neprojednané podmínky," míní Kupka. Vláda podle něj pokračuje v totálním rozvratu řízení státu. "Vyzýváme vládu, aby přestala ohrožovat rozvoj nových sítí a příchod nového operátora," uvedl. Mobilní trh podle něj potřebuje konkurenci, která povede k lepším cenám i službám.

Také Adamová varuje, že odklad způsobí, že ceny pro spotřebitele se nesníží. "Opět se nedočkáme větší konkurence na trhu mobilních operátorů a lidé v Česku tak budou mít bohužel i nadále jedno z nejdražších volání a mobilních připojení v Evropě. A vláda s tím není schopná nic dělat," napsala Adamová ČTK. Její strana chce tlačit na co nejrychlejší vypsání aukce a změnu legislativy, aby posílila práva občanů proti operátorům.

Vláda podle ní odvoláním Nováka zopakovala to, co už se několikrát stalo. "Je to už bohužel obehraná špatná písnička. (Premiér) Andrej Babiš (ANO) něco populisticky slíbí, pak zjistí, že se mu to nedaří splnit, tak obviní všechny kolem sebe, vyhodí ministra nebo úředníka a řekne, jak to tentokrát on zařídí lépe," uvedla k Babišovu slibu, že se zasadí o levnější mobilní služby v Česku.

Předseda SPD Tomio Okamura považuje rezignaci šéfa ČTÚ za nepodstatnou. "Protože ČTÚ dlouhodobě nechrání zákazníky před prokazatelně předražovanými službami operátorů. A stejně tak všichni víme, že budování sítě 5G je zpolitizované, protože je jasné, že ten, kdo by síť postavil nejlépe a nejlevněji, je čínská firma. A to hystericky odmítají Spojené státy, což má logiku, protože čínské technologie, jak v telefonech, tak v provozu sítí, jsou stále větší překážkou pro americké špionážní technologie," napsal ČTK Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Produkce medu v Česku opět klesla, je ho nejméně za pět let

28.02.2020 15:49 Produkce medu v České republice loni klesla, včelstva vyprodukovala 8260 tun medu, což je nejméně…

Dluhy domácnosti u bank stouply na 1,76 bilionu. Češi si nejvíc půjčují na…

28.02.2020 15:46 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v lednu meziměsíčně stouply o 5,3 miliardy…

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila…

28.02.2020 15:04 Aktualizováno České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní…

Zájem o letenky kvůli koronaviru klesá, do Itálie až o 70 procent

28.02.2020 15:00 Zájem Čechů o létání kvůli koronaviru klesá. Prodeje letenek do Itálie se v posledním týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama