OKD se začíná připravovat na obnovení těžby, odstávka kvůli koronaviru trvala týdny

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla ČTK mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Společnost chce také od 17. srpna spustit pravidelné testování zaměstnanců dolů na covid-19.

Chce tak zabránit opětovnému vzniku ohniska a zvýšit šanci na včasný záchyt nemocných zaměstnanců. Aktuálně testování připravuje, chystá se zřídit čtyři odběrová místa. Zaměstnanci na odběry budou docházet v dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12.000. Náklady na testy bude hradit OKD.

Ve společnosti vzniklo jedno z regionálních ohnisek koronaviru a firma se nakonec rozhodla pro dlouhodobou odstávku ve všech dolech. O přerušení těžby na všech pracovištích informovala 2. července, o den později zahájila přípravné práce na odstávku. V té době už byl z důlní těžby odstaven Důl Darkov, kde se ohnisko nákazy koronavirem vyskytlo nejdříve. Důl koncem května přešel na technologické provozní minimum, kdy se v něm odčerpávala voda a větralo. Šíření nákazy se nepodařilo zabránit a výrazně pronikla i do Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih, Dolu ČSA se naopak hromadná nákaza vyhnula. V souvislosti s ohnisky v jednotlivých dolech hygienici evidovali stovky nakažených zaměstnanců, jejich příbuzných či kontaktů.

V Moravskoslezském kraji bylo k sobotnímu ránu koronavirem nakaženo 4838 lidí. Zatímco před časem patřilo k nejproblematičtějším lokalitám v regionu právě Karvinsko, nyní se těžiště nákazy přeneslo na Frýdecko-Místecko, kde se objevilo ohnisko například v klášteře spojeném s domovem pro seniory v Jablunkově.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Firemní pronájmy elektroniky na Alze rostou

17.09.2020 19:21 Firmy stále častěji upřednostňují pronájem elektroniky před jejím zakoupením. Svědčí o tom růst…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Ceny jablek v srpnu stouply o 66 procent na rekordních téměř 50 Kč/kg

16.09.2020 15:59 Ceny jablek, která jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v zemi, v srpnu v obchodech vzrostly na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama