OKD udělalo přes 21 tisíc testů, pozitivních je zlomek. Zaměstnanci od jara nesundali roušky

Během dvou měsíců, kdy preventivně testuje své zaměstnance na covid-19, provedla těžební společnost OKD 21.211 PCR testů. Mezi vzorky bylo za tu dobu 113 pozitivních. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Na dolech společnosti OKD na Karvinsku byla v květnu největší ohniska nákazy v Moravskoslezském kraji. Šíření viru tam v červenci vedlo k několikatýdennímu přerušení těžby. V polovině srpna firma těžbu obnovila a 17. srpna začala s pravidelným preventivním testováním zaměstnanců.

"Už druhý měsíc každý pracovní den testujeme stovky našich zaměstnanců na čtyřech lokalitách. Za celé dva měsíce jsme z provedených testů zaznamenali celkem 113 pozitivních případů, 57 lidí je už vyléčených a 56 je v tuto chvíli nemocných," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že rozhodnutí pravidelně ve čtrnáctidenních cyklech testovat všechny zaměstnance hodnotí firma s odstupem času jako správné a včasné. "Vzhledem ke stále rostoucím číslům pozitivních případů v celé republice tak mají naší zaměstnanci pravidelně přehled o tom, jestli covid-19 mají, nebo ne," uvedla Staňková.

Ocení to podle ní zaměstnanci i jejich rodiny. "Jsme velmi rádi, že výsledky našeho testování jsou příznivé a po našich zkušenostech z předchozích měsíců můžeme pokračovat v těžbě," uvedla Staňková.

Hájek řekl, že k testování podnik nově přibral i zaměstnance, kteří nemoc prodělali. "Je to naše rozhodnutí a po uplynutí 90 dnů od onemocnění chceme i skupinu těchto zaměstnanců a jejich rodin ochránit před případnou nákazou," uvedl Hájek.

Připomněl, že podle ministerstva zdravotnictví lze počítat s imunitou po dobu 90 dnů. "V praxi se setkáváme se skutečností, že zaměstnanci, kteří měli rizikový kontakt s pozitivně testovanou osobou a zároveň měli pozitivní test covid-19 před více než 90 dny, jsou posílání krajskou hygienickou stanicí do karantény," uvedl Hájek.

Ve firmě platí opatření proti šíření viru zavedená v březnu. "Naši zaměstnanci od jarních měsíců nesundali roušky a respirátory ve vnitřních prostorách naší společnosti. Máme tým lidí, kteří neustále kontrolují dodržování nastavených pravidel a také provádění hygienických opatření, jako jsou například dezinfekce prostor," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek. Denní spotřeba ochranných pomůcek jde podle něj do tisíců, a tak firma musí mít neustále dostatečnou zásobu respirátorů, roušek či rukavic.

Vzorky odebrané v OKD vyhodnocuje Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci. "Výsledky zasílají zaměstnancům pomocí SMS zprávy. Odběrové týmy tvoří vybraní zaměstnanci OKD, zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj a také medici z Lékařské fakulty Ostravské univerzity," doplnila Chattová.

OKD je jediný producent černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Těžba má skončit na konci roku 2022. I s pracovníky dodavatelských firem v dolech pracuje přes 7000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má potenciál k rozvoji geotermální energie, vrty jsou však enormně…

27.10.2020 12:00 Česká republika má potenciál k rozvoji využívání takzvané geotermální energie, která je založena na…

Rozpočtová rada odmítá Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy

27.10.2020 11:20 Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další…

Povinné testy zaměstnanců na covid? Pro firmy je to drahé, stát by měl…

27.10.2020 09:54 Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama