OSVČ budou dostávat příspěvek 500 korun denně, Zeman podepsal zákon

Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které poškodila epidemie koronaviru, se bude vyplácet i po 30. dubnu. K tomuto datu měl původně skončit. Zákon, který výplatu prodlužuje, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda navrhla zavést takzvané druhé bonusové období pro žadatele o příspěvek, které potrvá od 1. května do 8. června. Případné třetí období by mohlo trvat do konce srpna. O jeho zavedení už by rozhodovala sama vláda a nebyla by zapotřebí změna zákona. Dopady vládní předlohy na státní rozpočet za období od 1. května do 8. června odhadlo ministerstvo financí na maximálně 13 až 14 miliard korun.

Sněmovna při předchozím schvalování rozšířila okruh příjemců příspěvku o OSVČ, které současně s tím vykonávají zaměstnání jako pedagogové. Na příspěvek by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měly dosáhnout i OSVČ, které si současně vydělávají na dohodu o provedení pracovní činnosti s výdělkem do 10.000 korun měsíčně. Senát chtěl okruh žadatelů rozšířit například o dobrovolníky v pečovatelské službě nebo pěstouny. Senát chtěl také příspěvek zvýšit za květen na 700 Kč denně a za červen až na 900 Kč denně. Sněmovna to ale odmítla.

Příspěvek je určen živnostníkům i obdobným samostatným profesím. Nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření Schillerové nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení. Žádosti o příspěvek se podávají finančním úřadům. Kromě obvyklých způsobů lze o bonus žádat i elektronickou poštou prostřednictvím formuláře bez nutnosti zaručeného elektronického podpisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do OKD jde 600 milionů od Priska, základní jmění tak bude 612 milionů

13.07.2020 09:51 Státní firma Prisko vloží do své společnosti OKD 600 milionů korun navýšením základního kapitálu.…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 20:32 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

Firmy budou potřebovat státní programy pomoci i na podzim, shodli se…

12.07.2020 14:38 Firmy budou podle expertů potřebovat státní programy podpory i na podzim. Některou pomoc proto bude…

Praha snížila svůj dluh o miliardu. Zda si bude v budoucnu půjčovat, není…

12.07.2020 10:21 Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun, k letošnímu 30. červnu dluh činil 18,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy