Pandemie covid-19 může zvýšit rozdíly mezi českými regiony, varuje Evropská komise

Ekonomické dopady současné pandemie mohou výrazně zvýšit rozdíly mezi jednotlivými regiony v České republice. V jarním balíčku hospodářských doporučení na to dnes upozornila Evropská komise (EK).

Přidejte svůj názor

Česká republika
doporučujeme

Všechny unijní země by se teď podle Bruselu měly soustředit na investice do zdravotnictví a na pomoc zasaženým firmám a zaměstnancům. Obvyklé výzvy k dodržování fiskálních pravidel nechala komise tentokrát stranou.

Doporučení, jak by mohly posílit hospodářský výkon, Brusel všem členským zemím pravidelně adresuje v rámci hospodářského cyklu známého jako Evropský semestr. Dnešní balíček je výrazně ovlivněn výpadkem ekonomické aktivity v důsledku šíření koronaviru, kvůli němuž komise dočasně zmírnila pravidla pro rozpočtové deficity a státní pomoc firmám.

"V bezprostřední fázi se zaměřujeme na investice do zdravotnictví a záchranu pracovních míst a firem," komentoval dočasný ústup od obvykle přísného fiskálního dohledu komise její místopředseda Valdis Dombrovskis. Podotkl však, že jakmile to podmínky dovolí, unijní exekutiva bude od členských států vyžadovat "rovnováhu mezi fiskální udržitelností a podporou investic".

Komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni zdůraznil, že peníze, které státy investují na podporu firem či zaměstnanců, by měly zohledňovat dosavadní priority EU, zejména podporu zelené a digitální ekonomiky a zajištění sociálně spravedlivého hospodářství.

"Znamená to také, že svůj podíl musí zaplatit všichni: v solidární a spravedlivé Evropě není místo pro agresivní daňové plánování," uvedl Gentiloni ve zjevné narážce na americké technologické firmy, jako je Google nebo Facebook, které chce mnoho zemí zdanit ve snaze zacelit v rozpočtech mezery vytvořené krizí.

V případě Česka komise konstatovala, že současná situace "přináší významné riziko zvýšení regionálních a místních rozdílů". Jeho důkazem jsou podle Bruselu už viditelně narůstající rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a dalšími částmi republiky. Hrozící nárůst nezaměstnanosti či příjmové nerovnosti volá podle komise po "cíleném politickém řešení".

Komise konstatovala, že Česká republika včasnými opatřeními zvládla omezit šíření koronavirové nákazy, české zdravotnictví ale má do budoucna rezervy.

"Ke zmírnění dopadu nemoci covid-19 bude do budoucna nutné zlepšit pružnost a krizovou připravenost zdravotnického systému," doporučila EK. Česko by mělo ve všech regionech zlepšit možnosti péče praktických lékařů a specialistů, aby ubylo případů, kdy jsou lidé zbytečně umísťováni do nemocnic, uvedla rovněž komise.

Krize v Česku může mít podle Bruselu zvláštní dopad na zranitelné skupiny, mezi nimiž jsou kvůli dvouměsíčnímu uzavření škol zvláště ženy pečující o děti v předškolním a školním věku. Dopad pandemie by vláda mohla snížit tím, že investuje do péče o děti, která bude doplněna pružnými pracovními podmínkami pro matky, například zkrácenými úvazky či možností práce z domova.

Komise rovněž upozorňuje na to, že veřejné náklady na jednoho žáka patří v Česku mezi nižší a doporučuje více investovat do vzdělávání. "Nedostatek kvalifikovaných učitelů ukazuje potřebu zvýšit atraktivitu této profese zvláště pro mladé talentované lidi," uvádí dnešní zpráva.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuřáci si mají zase připlatit. Ministerstvo navrhlo daňový balíček pro rok…

27.05.2020 16:47 Aktualizováno Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně.…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Nová ekonomická analýza: Pro Česko je důležité zkrátit recesi v EU na…

27.05.2020 14:56 Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli…

Příspěvek 500 korun budou moci dostat i společníci malých s.r.o.

27.05.2020 14:25 Aktualizováno Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy