Pandemie nahrává e-shopům, část nákupů lidé odkládají

V tržbách maloobchodníků za leden se podle analytiků projevilo uzavření kamenných prodejen v boji proti pandemii. Daří se stále e-shopům, část nákupů ale lidé odkládají a šetří peníze. V únoru tak analytici nepředpokládají lepší výsledek českého maloobchodu, v březnu však již pomůže nízká srovnávací základna z loňského roku. Uvedli to dnes analytici, které ČTK oslovila.

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené
doporučujeme

Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v lednu meziročně podle Českého statistického úřadu klesly o 6,5 procenta. Podle neočištěných dat činil propad podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta osm procent, po vyloučení automobilového průmyslu devět procent. "Maloobchodní útlum tak překonal tržní i náš odhad. Zároveň došlo k poměrně významné revizi prosincového údaje, který nakonec nebyl tak slavný, když v souhrnu namísto původně avizovaných plus 2,6 procenta meziročně přinesl jen plus 0,4 procenta," řekl.

Internetoví prodejci si v lednu polepšili o 34,5 procenta. Všechny ostatní kategorie se podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Deloitte propadly. Neprosadilo se podle něj ani dosud v souvislosti s pandemií velmi poptávané zboží jako počítače, vybavení domácnosti nebo domácí potřeby. Poptávka českých domácností podle něj reaguje na zvýšení nezaměstnanosti. Za hlavní příčinu omezení výdajů považuje ale nejistotu ohledně trvání restrikcí.

"Vzhledem k tomu, že lockdown pokračoval i v únoru a březnu, je pravděpodobné, že podobné trendy uvidíme i v číslech těchto měsíců. Internetové obchody budou i nadále nahrazovat ty kamenné, nicméně část nákupů budou spotřebitelé i nadále odkládat a peníze na ně připravené šetřit," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Popularitu internetovým prodejcům i po konci pandemie naopak předpovídá hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. On-line prodej podle něj trvale změní charakter českého maloobchodu.

Situaci v maloobchodu budou podle Vagenknechta po zbytek roku určovat vládní opatření. "Jejich konec zatím není v dohledu, a proto ani od tržeb nečekáme letos zázraky, když si podle nás připíší i navzdory nízké srovnávací základně jen pět procent," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meziroční inflace v březnu podle odhadů kvůli dražší ropě stoupla

11.04.2021 09:24 Meziroční inflace v březnu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru na 2,4 procenta…

E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

10.04.2021 10:24 Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním…

Obchodníci se připravují na pondělí, v obuvi čekají nápor

09.04.2021 16:16 Aktualizováno Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní…

V Česku vzniklo letos o sedm procent více firem než před rokem

09.04.2021 10:19 Letos bylo v ČR zaregistrováno 8025 nových firem. což je zhruba stejně jako ve srovnatelném období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama