Pandemie utlumila fluktuaci. Snaha Čechů měnit zaměstnání klesá, tvrdí personalisté

Od první vlny pandemie v ČR klesá prakticky ve všech oborech snaha zaměstnanců měnit místo. Čím více kvalifikovaná pozice, tím méně je dobrovolných odchodů ze zaměstnání, shodly se personální agentury oslovené ČTK. Je to podle nich přirozená reakce lidí na nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

V rámci kvalifikovaného personálu je patrná nižší fluktuace téměř napříč obory s výjimkou retailu, kde se nadále drží vysoko, řekl ČTK ředitel společnosti Hays Sándor Bodnár. S příchodem druhé vlny pandemie je podle něj opět vidět zvýšená ochota ke změně například u IT, protože těchto pozic je stále výrazně více než dostupných uchazečů. Míru fluktuace více ovlivňuje sociální situace zaměstnanců. Stabilnější jsou ti, kteří mají nějaké závazky, ať už rodinné nebo finanční, dodal.

Pandemie přinesla výrazné snížení dobrovolné fluktuace prakticky ve všech oborech, dodal šéf marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Změnit práci znamená opustit zavedené místo a přejít do neznáma, kde je zaměstnanec tři měsíce ve zkušební době a jeho pracovní poměr může být okamžitě ukončen bez odstupného. Nejvíce se snížila fluktuace ve výrobě, kde si firmy v důsledku vládní podpory na zachování zaměstnanosti uměle drží zaměstnance na výplatních páskách. Pro mnohé výrobní podniky je nyní ještě náročnější najít nové zaměstnance než před pandemií, poznamenal.

Je to přirozená reakce lidí na obecnou nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky, upozornila marketingová manažerka agentury Randstad Alžběta Honsová. A objektivně podle ní také ubylo volných, kvalifikovaných míst ve spoustě firem, zejména v oborech, které byly v důsledku vládních opatření částečně či zcela paralyzované. Naopak nárůst je patrný u nedobrovolné fluktuace, tedy propouštění a neprodlužování termínovaných či dodavatelských smluv.

Přirozenou reakcí firem už v první vlně pandemie bylo snížení všech zbytných nákladů. Firmy tak omezovaly využití externistů a propouštěly primárně agenturní zaměstnance a lidi ve zkušební době. V sektoru služeb, hotelnictví, restaurací a turismu se dělo totéž, podotkla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama