Placení kartou? Obliba strmě roste, v jedné věci ale Česko pokulhává

Počet transakcí platebními kartami v Česku roste. Společnost Mastercard zaznamenala v prvních třech čtvrtletích meziroční nárůst plateb o 18 procent, o více než desetinu se zvýšil i objem plateb. Růst je zapříčiněn zejména častějším využíváním karet u menších částek. Firma to dnes oznámila na tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor

Ztrátu platební karty je potřeba řešit rychle
doporučujeme

Celkem loni Češi učinili více než miliardu transakcí platební kartou za téměř 700 miliard korun.

Nárůst bezhotovostních plateb je způsoben zejména častějším využíváním karet u menších částek. Průměrná suma placená kartou letos podle Mastercard za tři kvartály meziročně klesla o 5,9 procenta. Průměrná částka je nyní v řádech nižších stovek korun. Podle průzkumu iResearch je pro téměř polovinu lidí přijatelná minimální hodnota nákupu, za který by už platili kartou, 20 korun.

Důvodem je především nárůst plateb na internetu, kterých meziročně přibylo 58 procent, dále také mobilních plateb nebo rozšiřování možností bezhotovostních plateb za jízdenky ve vozech městské hromadné dopravy, podle údajů společnosti je těchto terminálů v Česku přes 5000. Platby kartou lidé ale stále častěji využívají také ve státní správě, školství nebo zdravotnictví.

Česko má podle Mastercard naopak rezervy v rozšířenosti platebních terminálů mezi obchodníky; na tisíc obyvatel jich připadá necelých 21. Evropský průměr je 23 terminálů na tisíc lidí. Společnost proto chce dále investovat do modernizace infrastruktury a do inovací platebních transakcí.

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty loni počet vydaných platebních karet v Česku stoupl o půl milionu na 11,8 milionu. Počet bankomatů stoupl za loňský rok o 845 na 5461. Počet výběrů hotovosti z bankomatů se zvýšil o 20,4 milionu na 183,6 milionu korun. Objem transakcí dosáhl 776 miliard korun, meziročně byl o 110 miliard vyšší.

Mastercard je vedoucím hráčem na českém a slovenském platebním trhu. V září se jeho generálním ředitelem pro ČR a Slovensko stal Michal Čarný. Na pozici vystřídal po téměř osmi letech ve funkci Miroslava Lukeše. Dalším velkým vydavatelem platebních karet na českém trhu je společnost Visa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agentura Moody's zhoršila výhled českého bankovnictví, ekonomika zpomaluje

14.10.2019 10:32 Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled českého bankovního sektoru…

Přípravy na brexit vrcholí. Eurokomise v inzerátu radí firmám, co je třeba…

14.10.2019 10:07 Evropská komise upozorňuje podniky, které obchodují s Británii či přes ni zboží přepravují, že je…

Inflace na Slovensku v září zrychlila, zdražují hlavně potraviny

14.10.2019 09:55 Inflace na Slovensku v září zrychlila tempo meziročního růstu na 2,9 procenta, v srpnu růst činil 2…

Padělaných bankovek a mincí v Česku rapidně ubylo

13.10.2019 12:51 Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama