Platební morálka zadlužených Čechů se zatím nezhoršila. Důvodů je několik

V prvním pololetí letošního roku se platební morálka zadlužených Čechů nezhoršila. Průměrná částka, kterou tuzemští dlužníci hradí z nesplacených pohledávek, meziročně sice mírně klesla na 2600 Kč, zároveň se však zvýšil počet nově vytvořených dohod o splácení dluhu i míra jejich dodržování. Vyplývá to ze statistik inkasní agentury EOS KSI.

CZK
doporučujeme

Zlepšení je ale podle firmy dočasné, neboť reálný dopad koronavirové krize se na statistikách podepíše až na konci roku.

Průměrná částka, kterou čeští dlužníci spláceli ze svých příjmů letos v prvním pololetí, byla téměř stejná jako loni a zhruba o pětinu vyšší než v roce 2018. V meziročním srovnání se však zvýšila úspěšnost dodržování domluvených splátek (ze 35 na 38 procent). Především ale podle agentury vzrostl počet nově vytvořených splátkových kalendářů s dlužníky, který meziročně stoupl o šestinu na 41 procent. Na výsledcích se podle jednatele EOS KSI Vladimíra Vachela výrazně podepsala nestandardní situace, kterou odstartovala pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření.

"Díky možnosti odkladů splátek se portfolia očistila o velké množství dlužníků a zároveň se do vymáhání nově dostali lidé, kteří byli v potencionálně lepší situaci a neměli takový problém dluhy splácet. Vliv měly také zavřené hranice a omezené možnosti nákupů, lidem obecně zbývalo více peněz," uvedl.

Dalším faktorem pozitivních čísel je zřejmě i fakt, že velká část obyvatelstva v ČR obdržela od státu nějakou formu podpory (například OSVČ), kterou mohli použít na úhradu dluhu. První reálný dopad koronavirové krize na vymáhání očekávají odborníci z EOS KSI koncem roku, kdy skončí hlavní regulační nástroje.

Největší problémy s platební morálkou měli za zkoumané období v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde se situace dlouhodobě drží v horších číslech. Dlužníkům se zde nedařilo ani dodržovat sjednané dohody, ani domlouvat nové a průměrně z příjmů spláceli nejnižší částku.

EOS KSI ČR působí jako inkasní agentura na českém trhu vymáhání pohledávek od roku 1997, když do roku 2005 fungovala pod názvem Kasolvenzia ČR. Aktuálně má více než 200.000 pohledávek ve správě, a to jak za spotřebiteli, tak podnikateli a firmami. Je jednou z nevýznamnějších inkasních agentur v ČR. Ve 26 zemích má přes 20.000 klientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimní sezóna se blíží: CzechTourism bude lákat cizince do ČR, dá na to 17…

21.10.2020 11:52 Aktualizováno Státní agentura CzechTourism má na podporu tuzemských zimních středisek v zahraničí připraveno 17…

Sněmovna schválila paušální daň, bude pro živnostníky s příjmy do milionu…

21.10.2020 09:57 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou…

V Česku je 24 tisíc firem, které nespolehlivě platí DPH. Jsou rizikem pro…

21.10.2020 09:45 V České republice aktuálně podniká zhruba 24.000 společností a živnostníků, kteří byli zařazeni…

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama