Počet bankrotů firem i podnikatelů v ČR stoupl, skončila dočasná ochrana dlužníků

V září bylo v Česku vyhlášeno 56 bankrotů obchodních společností, o osm více než v srpnu. Rovněž byl vyhlášeno 642 bankrotů podnikatelů, o 35 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Počet návrhů na bankrot obchodních společností v září stoupl o 123 na 93. Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 90 na 645.

"Počet návrhů na bankrot obchodních společností byl v září o 60 procent vyšší než v srpnu. Důvodem je ukončení dočasné mimořádné ochrany dlužníků před věřitelskými insolvenčními návrhy. Tato ochrana trvala od 24. dubna do 31. srpna. V září se tak podnikatelské prostředí začalo opět trochu narovnávat," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zajímavé ale podle ní je to, že počet insolvenčních návrhů vzrostl pouze mírně nad úroveň roku 2019, ve kterém bylo podáno v průměru 89 insolvenčních návrhů měsíčně. Je tak možné, že počet návrhů na bankrot firem v dalších měsících ještě poroste. V následujících měsících lze očekávat také postupný růst počtu vyhlášených firemních bankrotů, dodala.

V září bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (14), ve zpracovatelském průmyslu a v profesních, vědeckých a technických činnostech (shodně osm bankrotů). Co se týče krajů, bylo v září nejvíce bankrotů firem vyhlášeno v Praze (27) a v Jihomoravském kraji (osm). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo vyhlášeno ve stavebnictví (144) a v obchodu (135). Z hlediska krajů jich bylo nejvíce v září vyhlášeno v Ústeckém kraji (95) a v Moravskoslezském kraji (82).

V ČR bylo v září vyhlášeno 1493 osobních bankrotů, o 214 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 1494 návrhů na osobní bankrot, o 114 víc než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Počet osobních bankrotů byl v září nejvyšší od března tohoto roku, kdy byl v ČR vyhlášen nouzový stav. Přesto však byl stále výrazně nižší, než bylo běžné před vyhlášením nouzového stavu. U návrhů na osobní bankrot je rozdíl ještě výraznější," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Po utlumení programů na podporu zaměstnanosti lze podle ní čekat postupný nárůst počtu návrhů na osobní bankrot. K tomuto trendu bude přispívat také konec odkladu splátek úvěrů, dodala.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v září vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (214), v Ústeckém kraji (170) a v Jihomoravském kraji (160).

Lidé mohou od loňského června nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů.

Související

Ilustrační foto

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V Česku bylo v lednu vyhlášeno 63 bankrotů společností, což bylo o osm více než v prosinci. Počet bankrotů podnikatelů v minulém měsíci proti prosinci stoupl rovněž o osm na 379. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Více souvisejících

bankrot firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy