Počet firemních bankrotů v listopadu vzrostl, podnikatelé naopak krachovali méně

V listopadu bylo v Česku vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, o sedm více než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 538 bankrotů podnikatelů, o 44 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, o devět méně než v říjnu, a 530 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 88 méně. Poprvé od června 2017 tak bylo podáno dva měsíce za sebou sto a více firemních insolvenčních návrhů.

"Podobně vysoký počet návrhů na bankrot společností můžeme očekávat i v dalších měsících. Ekonomická situace řady společností není kvůli aktuálním ekonomickým restrikcím dobrá. Část z těchto společností přitom na sebe bude muset v dalších měsících podat návrh na bankrot, nebo to za ně udělají jejich věřitelé," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Navzdory vysokému počtu návrhů na bankrot, které byly podány v od září do listopadu, byl počet bankrotů druhý nejnižší v tomto roce. Nižší byl pouze v říjnu.

Důvodem nízkého počtu bankrotů obchodních společností v posledních dvou měsících je podle ní zčásti nouzový stav, který omezil provoz státních úřadů včetně soudů. Po jeho skončení očekává Kameníčková zvýšení jejich počtu. V prvním čtvrtletí roku 2021 budou insolvenční soudy částečně dohánět agendu ze čtvrtého čtvrtletí letošního roku a zároveň budou pravděpodobně nadále řešit vysoký počet nových insolvenčních návrhů, dodala.

Nízký počet bankrotů firem v posledních měsících přispěl také k tomu, že letos bude vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností od roku 2008. Mezi další důvody patří obdobný pokles v jarních měsících a novela insolvenčního zákona z letošního dubna, která zvýšila ochranu firem před věřiteli a zároveň jim umožnila odložit podání návrhu na bankrot ve chvíli, kdy se ocitly v problémech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

S novým rokem Billa navyšuje mzdy

14.01.2021 20:59 Společnost Billa nadále pokračuje ve zlepšování pracovních i mzdových podmínek svého prodejního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama