Počet zásilek z e-shopů prudce roste, rekordní bylo úterý 22. září

Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům zvýšil až o polovinu. Meziročně se nárůst pohybuje řádově v desítkách procent. Vyplývá to z informací doručovatelských firem a e-shopů.

Nakupujete na internetu?
doporučujeme

Česká pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení eviduje růst počtu doručovaných balíků jak na týdenní, tak i roční bázi. Meziroční nárůst je podle něj od začátku roku o zhruba 11 procent. Pošta kvůli tomu buduje síť specializovaných výdejních a podacích míst, tzv. Balíkoven. Ze současných 800 se chce na konci roku dostat na 1500.

"Nárůst počtu zásilek je obrovský. Rekordním dnem bylo úterý 22. září, kdy jsme za jediný den přepravili téměř 223.000 zásilek, zatímco během roku je to v průměru 150.000. V meziročním srovnání jde o 120 procentní nárůst," uvedla zakladatelka služby Zásilkovna Simona Kijonková. Důvodem je podle ní rostoucí obliba Zásilkovny, ale i růst elektronického obchodu jako celku. Celkové tržby e-shopů by podle ní letos měly přesáhnout 200 miliard Kč.

Rostoucí zájem po prázdninách potvrzují i internetové obchody. "V září vzrostl objem tržeb na našem e-shopu zhruba o 50 procent. Zájem zákazníků celkově vzrostl s koncem dovolených, ale také s opakujícími se zprávami o druhé vlně covid-19. Lidé za poslední měsíc také strávili zhruba o 20 procent času déle na webu při výběru zboží," řekl ČTK marketingový ředitel společnosti Astratex Karol Guláš.

Podle zakladatele služby pro e-shopy Expando Adama Kurzoka lidé, kteří začali na internetu nakupovat v době karantény, tímto způsobem nakupují i nadále. "Na podzim navíc každoročně sledujeme navýšení nákupů. Souvisí to s návratem z dovolených, různými podzimními výprodeji i blížícími se svátky. Tento rok je ale navýšení rekordní, evidujeme 30 až 40 procentní meziroční nárůst tržeb v e-commerce napříč segmenty," podotkl. Dalším trendem je podle zkušeností obchodu Metalshop větší zájem o doručování do ruky přes Českou poštu nebo Zásilkovnu, naopak osobní odběr na pobočkách klesl téměř o 60 procent.

V posledních měsících se také zhruba o desetinu zvýšil počet e-shopů přijímající platby bitcoinem. Důvodem je nárůst plateb on-line celkově v důsledku hrozby epidemie Covid a také rostoucí oblíbenost kryptoměn pro běžné uživatele internetu. "Bitcoin zaznamenal v letošním roce výrazné zhodnocení o 49 procent, což zvyšuje jeho atraktivitu pro nakupování na interetu," dodal ředitel bitstock.com Martin Stránský.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhá vlna pandemie zastavila oživení české ekonomiky, shodují se analytici

30.10.2020 10:48 Překvapivě dobrý výkon tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí již neodráží aktuální stav ekonomiky,…

Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

30.10.2020 10:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým…

Česká ekonomika zmírnila propad. HDP meziročně kleslo o 5,8 procenta

30.10.2020 09:45 Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně…

Svatební salony skomírají. Ruší se i taneční, nad plesovou sezonou visí…

30.10.2020 09:31 Brněnské svatební salony se obávají o svou budoucnost. Pro některé z nich mohou být současná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama