Pochmurná prognóza. Ekonomika ČR zpomaluje a má být ještě hůř

Dnešní údaje o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí potvrzují podle ekonomů zpomalování české ekonomiky a že růst ekonomiky za celý loňský rok bude zhruba 2,5 procenta. Zpomalování růstu by přitom mělo pokračovat podle analytiků i letos, a to ke dvěma procentům. Předloni ekonomika stoupla o 2,8 procenta.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ekonomika
doporučujeme

Podle dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu také zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí.

"Zveřejněním dnešních čísel se hlavní vyznění vývoje tuzemské ekonomiky nemění, hlavní tahounem růstu je především domácí poptávka, především spotřeba domácností. Za celý rok 2019 by se měl růst tuzemské ekonomiky pohybovat kolem 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

V letošním roce bude podle něj klíčový pro vývoj české ekonomiky vývoj v zahraničí, který stále vykazuje známky zpomalování. "Prozatím tak čekáme, že tuzemská ekonomika v letošním roce dále zpomalí blíže ke dvěma procentům," uvedl Seidler.

"Zpřesněné údaje o HDP za loňské třetí čtvrtletí nepřinesly žádnou zásadní revizi a potvrzují tak meziroční růst české ekonomiky tempem 2,5 procenta," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Zajímavý je podle něj pohled na statistiku sektorových účtů. Podle ní se v loňském třetím čtvrtletí zastavil trend postupného poklesu míry zisku nefinančních podniků. "Ziskovost podniků nicméně zůstává z pohledu předchozích roků nízká. Zároveň platí konstatování, že ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná," uvedl.

I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové finální odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí potvrdil, že česká ekonomika postupně zpomaluje. "Za celý loňský rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 procenta. Jak naznačily i sektorové účty, hlavním tahounem by měla být spotřeba domácností, nicméně i ta zpomaluje. V letošním roce čekáme růst české ekonomiky tempem dvě procenta," uvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitální daň se Česku vymstí? Podnikatelé neskrývají obavy

20.01.2020 14:19 Důsledkem zavedení takzvané digitální daně v ČR by mohla být ztráta trhů českých podnikatelů, nižší…

E-shop za 400 milionů? Stát se pokusí zakázku zrušit či zúžit

20.01.2020 14:15 Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit,…

Pilsen Steel propouští stovky lidí, úřad práce zřídil ve firmě mobilní…

20.01.2020 12:57 Aktualizováno Většina z 475 propouštěných pracovníků Pilsen Steel dnes podepisovala dohodu o ukončení poměru.…

Digitální daň? USA jsou rozlícené, hrozí Česku odvetou

20.01.2020 10:25 Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama