Podnikání v ČR skomírá. Živnost letos přerušilo o pětinu více lidí než před rokem

Počet přerušených živností v první polovině roku překročil 50.000. Podnikání pozastavilo o pětinu víc osob než ve stejném období loňského roku a o 38 procent víc než v roce 2018. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

"Ačkoliv se ekonomika pomalu zotavuje z šoku, který jí zasadila koronavirová pandemie, stále ji svírají obavy z budoucího vývoje. Očekávaný rekordní propad národního hospodářství se odráží i na aktivitách podnikatelské základny," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. 

Člen iniciativy KoroNERV-20 Radim Dohnal uvedl, že počet pozastavených živností odráží nejistotu ze začátku nouzového stavu při koronavirové pandemii. "Tehdy se zdálo, že živnostníci nedostanou od státu žádnou pomoc, a tak mnozí z nich zrušili živnost a registrovali se na úřadech práce, aby nemuseli platit zdravotní pojištění," řekl. Pokud bude program Antivirus trvat další měsíce, nebude podle něj příliš mnoho propuštěných lidí s motivací zakládat nové živnosti. V takovém případě by zřejmě poprvé v historii ČR klesl počet podnikajících fyzických osob, dodal.

V prvním pololetí v ČR přitom začalo podnikat 31.250 fyzických osob podnikatelů, což je o deset procent méně než ve stejném období loňského roku. Podnikatelské aktivity ukončilo 18.095 OSVČ.

Detailnější analýza ukázala, že nejvíc přerušených živností v prvním pololetí bylo ve volné živnosti výroba, obchod a služby Podnikání v ní přerušilo 3754 OSVČ, což je o čtyři procenta méně než v roce 2019, ale o 1349 procent víc než v roce 2018.

Druhou nejčastěji přerušovanou živností se stalo stravování, které bylo koronavirovou epidemií v průběhu jara obzvlášť silně zasaženo. Aktivity v ní pozastavilo 3051 živnostníků, což je o desetinu víc než v roce 2019 a o čtvrtinu víc než v roce 2018. K výraznému meziročnímu relativnímu nárůstu došlo ve zprostředkování velkoobchodu (o 608 procent) a kompletačních a dokončovacích pracích (o 222 procent).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

ČEZ a E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti

23.09.2020 15:27 Aktualizováno Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama