Podnikatele a firmy čeká řada změn. Co bude v roce 2020 jinak?

České podnikatele čeká v příštím roce řada změn, které jim pomohou. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na dnešní tiskové konferenci. Zmínil mimo jiné zúžení změn legislativy na dva termíny v kalendářním roce, zavedení online formulářů nebo rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na zbylé obory. ČTK shání reakci oborových svazů a opozice.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Hospodářské komory ale chybí v plánech bezplatné zpřístupnění takzvaného Právního elektronického systému (PES) pro všechny podnikatele. ODS zase upozornila, že návrh na zavedení dvou dnů pro účinnost zákonů předložila ona.

PES má umožnit podnikatelům, aby spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. "Při spuštění PES ministerstvo průmyslu uvedlo, že stát v takové elektronizaci zaspal, PES řeší pomáhá řešit reálný problém a zároveň podnikatelům snižuje byrokratickou zátěž. Jednání o zpřístupnění tohoto elektronického nástroje všem podnikatelům ale stále příliš nepokročila," uvedl dnes mluvčí komory Miroslav Diro.

"S Hospodářskou komorou jejich systém PES pochopitelně řešíme. Je v několika věcech docela zajímavý. Víceméně koncentruje všechny povinnosti státu na jednom místě, není to úplně odlišné od toho, co my máme na businessinfo.cz," reagoval ministr.

Zejména malým firmám by podle něj mělo ulevit, že od 1. ledna bude změna legislativy omezena na dva termíny ročně, a to 1. ledna a 1. července. Ročně jde o 50 až 100 změn. Ministerstvo také pokračuje v digitalizaci, zhruba 1400 formulářů najdou podnikatelé na jednom místě na webu businessinfo.cz/formulare.

"Děkuji panu ministrovi za uznání a za pozitivní PR. Návrh na zavedení dvou dnů pro účinnost zákonů jsme předložili a prosadili spolu s Markem Bendou," reagoval místopředseda opoziční ODS Martin Kupka.

Ministerstvo dál připomnělo, že minimální zdravotní pojištění bude od příštího roku 2352 korun, částka měsíčně se bude odvádět od února, platí se zpětně. Půjde o 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy. "Od dubna se rovněž změní minimální výše záloh na pojistné na důchodové pojištění, nově se bude jednat o 2544 korun měsíčně, tedy 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy," dodal Havlíček.

Havlíček zmínil rovněž květnové rozšíření EET, které se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. Podnikatelé, kteří mají hotovostní tržby do 600.000 korun ročně, nejsou plátci DPH a nemají víc než dva zaměstnance, budou moct od 1. února požádat o výjimku a tržbu nadále evidovat "papírově". EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

"Také v roce 2020 bude vláda 'narovnávat' podnikatelské prostředí. Znamená to, že zase zhorší podmínky podnikání, zvýší moc státu nad podnikateli a ještě více podnikatelům sebere, aby zalátala díry vlastní neschopnosti hospodařit se svěřenými prostředky," reagoval předseda výboru Podnikatelské odbory - Unie podnikatelských a živnostenských spolků Radomil Bábek. Narovnávání podnikatelského prostředí se podle něj stává synonymem k likvidaci drobného podnikání.

Podle Svazu průmyslu a dopravy musí EET fungovat ve prospěch podnikatelů a narovnávat podnikatelské prostředí. "Svaz průmyslu ho podporoval s tím, že žádal, aby data získaná díky evidenci tržeb byla dostupná v nově připravovaném daňovém portálu ministerstva financí Moje daně, a podnikatelé mohli například využít předvyplněná přiznání. Toto zjednodušení ale určitě nepřijde příští rok," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008

28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama