Pohonné hmoty v Česku začaly zdražovat. Kde natankujete nejvýhodněji?

Pohonné hmoty v ČR od minulého týdne zdražily. Průměrná cena Naturalu 95 stoupla o 20 haléřů a dostala se přes 26 Kč za litr. Aktuálně se benzin prodává za 26,04 Kč/l. Těsně pod hranicí 26 korun je i nafta. Její průměrná cena vzrostla o devět haléřů na 25,97 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ukazatel paliva
doporučujeme

Pohonné hmoty v Česku od poloviny ledna zlevňovaly, řidiči ale tehdy tankovali litr benzinu či nafty za více než 32 korun. Pokles cen zrychlil s nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy. Zhruba před deseti dny se zlevňování paliv zastavilo a ceny začaly růst. Podle analytiků bude trend pokračovat.

"Důvodem pozvolného zdražování na českých čerpacích stanicích je rostoucí cena ropy, která je aktuálně nejvyšší od poloviny března. Globální ropný trh se může opřít o rostoucí poptávku po ropě, která jde ruku v ruce s otevíráním koronavirem zasažených ekonomik. K tomu je zároveň potřeba přidat rekordní omezení těžby ze strany kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a Ruska, které pomáhá tržní bilance dále stabilizovat," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko. V příštím týdnu proto podle něj cena litru pohonných hmot v ČR stoupne přibližně o dalších 20 až 30 haléřů.

"V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o několik desítek haléřů na litr. Důvodem je zdražení ropy na světových trzích. Cena ropy Brent stoupla na 35 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trhu. Proti počátku roku budou ale pohonné hmoty stále o přibližně šest korun levnější," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Také podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy stoupne v nadcházejícím týdnu cena benzinu a nafty v ČR zhruba o 20 haléřů na litr. "Historicky platí, že zdražování ropy promítají tuzemští čerpadláři do konečných cen pro motoristy rychleji než zlevňování suroviny," uvedl.

"Klíčovým důvodem růstu cen ropy a paliv je ukončování nouzových stavů a postupný návrat jednotlivých ekonomik, včetně české, k běžnému provozu. Například letecká doprava však stále zůstává ochromená a na úrovně roku 2019 se může celosvětově vrátit až v roce 2025. Nelze tedy očekávat dramatický růst cen ropy či pohonných hmot v ČR," dodal Kovanda.

Nejdražší paliva jsou v Praze. Benzin se v hlavním městě prodává za průměrných 27,38 Kč/l, litr nafty tam řidiči tankují v průměru za 27,29 koruny. V žádném jiném regionu Česka se průměrná cena benzinu nebo dieselu přes 27 korun za litr nedostala.

Naopak nejnižší ceny mají čerpací stanice v Plzeňském kraji. Natural tam průměrně stojí 25,47 Kč/l, nafta pak 25,41 koruny za litr.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny pohonných hmot v ČR padají, benzin je nejlevnější od dubna 2009

07.05.2020 09:47 Aktualizováno Průměrné ceny pohonných hmot v ČR se dostaly pod 26 korun za litr. Benzin Natural 95 od minulé…

Ceny pohonných hmot v ČR padají, benzin je nejlevnější od května 2009

30.04.2020 10:36 Aktualizováno Průměrné ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku dále klesají. Benzin zlevnil za poslední…

Benzin i nafta v Česku zlevňují, ceny po čtyřech letech spadly pod 27 Kč/l

23.04.2020 11:13 Aktualizováno Ceny benzinu i nafty u čerpacích stanic v Česku klesly poprvé po zhruba čtyřech letech pod 27 korun…

Ropný otřes: Ceny paliv v ČR padají, některým benzínkám hrozí bankrot

21.04.2020 13:54 Současná situace na trhu s ropou dále sníží cenu benzinu a nafty v Česku. Shodli se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy