Pokles české ekonomiky je letos prakticky jistý, soudí analytici

Česká ekonomika za celý letošní rok s největší pravděpodobností poklesne, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Velikost propadu ekonomiky bude podle analytiků záviset nejen na vývoji v ČR, ale i v zahraničí. V případě, že by se zastavila výroba ve velkých podnicích, mohl by být pokles největší od krize v letech 2008 až 2009, tedy i více než pět procent. Na počátku roku ekonomové odhadovali pro letošek růst kolem dvou procent a ještě před týdne většinou počítali nejhůře se stagnací.

Ekonomická krize, ilustrační foto

"Pokles tuzemské ekonomiky v letošním roce se stává základním scénářem. Důvodem však nejsou jen současná opatření proti šíření koronaviru v domácí ekonomice, která by za normálních okolností tuzemská ekonomika zvládla překonat, ale vývoj v zahraničí. Vzhledem k tomu, že šíření koronaviru a následná opatření postihla velkou část světové ekonomiky, bude to znamenat pokles zahraniční poptávky, na které je tuzemská ekonomika výrazně závislá," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Kurz koruny podle něj zůstane na slabé úrovni a patrně to nejhorší nemá ještě za sebou. "Koruna nyní na nejistotu spojenou s koronavirem reaguje citlivěji než ostatní měny regionu, což je dědictví kurzového závazku ČNB. Korunu tehdy v průběhu intervenčního režimu nakoupilo velké množství zahraničních investorů, ti nyní v dobách mimořádné nejistoty pozice uzavírají," uvedl. Dodal, že v případě oslabení koruny až k hranici 28 korun za euro by zřejmě zasáhla Česká národní banka částečným odprodejem devizových rezerv.

Ekonomové Raiffeisenbank v novém krizovém scénáři počítají s dočasným ostrým propadem české ekonomiky, především ve druhém čtvrtletí. "S návratem do normálu se výroba rychle oživí a lidé zrealizují odloženou spotřebu. Nejpomaleji se bude ale zotavovat cestovní ruch, především do zahraničí," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Upozornila, že v případě, že karanténa bude trvat několik týdnů a uzavřou své provozy i některé průmyslové firmy, česká ekonomika může projít i o něco hlubší recesí než v roce 2009, tedy poklesem o více než pět procent. Následně by ale příští rok mělo v ekonomice nastat podle ní poměrně rychlé oživení a návrat k růstu.

"Klíčovou otázkou nyní je, jak dlouho budou vládní opatření v Česku a v zemích EU trvat a za jak dlouho se podaří stav věcí normalizovat. Analogie s Čínou ukazuje, že při optimistickém scénáři lze s návratem do normálnějšího stavu počítat nejdříve ke konci dubna, avšak s úplným návratem do normálu pravděpodobně ne dříve, než ke konci druhého čtvrtletí," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

I v případě, že se česká ekonomika ve druhé polovině letošního roku rozjede na plné obrátky, tak to podle Nováka velmi pravděpodobně nezabrání tomu, aby HDP za celý letošní rok byl záporný. "Otázkou tak nyní není to, zda letos ekonomika poroste či nikoliv, ale to, zda HDP skončí jen lehce pod nulou nebo zda zažijeme výrazný propad ekonomiky jako v roce 2009," uvedl.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský očekává, že po loňském 2,4procentním růstu nastane letos pokles poklesu o zhruba 0,5 procenta. "K recesi ale dojít nemusí. Ta se totiž definuje jako dvě po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP," upozornil.

Podle analytika skupiny Natland Petra Bartoně největší škoda způsobená koronavirem bude v tom, že se na něj nyní český hospodářský propad svede celý. "Přitom česká ekonomika k propadu rychle směřovala ještě před virem. Zatímco v prvních třech čtvrtletích 2019 pokračoval růst na úrovni zhruba 2,5 procenta ročně, v posledním čtvrtletí se téměř zastavil. HDP narostlo jen o 0,2 procenta, což odpovídá ročnímu růstu pod jedno procento," uvedl.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 20:20 Sociální demokracie (SPD) vyhrála podle prvních odhadů dnešní německé parlamentní volby s 25,8…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Související:

Právě se děje

reklama