Pomoc českým lázním? Ministři slíbili, že se tím budou zabývat

Ministři se budou zabývat možnou pomocí lázním, řekl ČTK karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO). Vyplynulo to z dnešní videokonference členů vlády a představitelů lázní a Karlovarského kraje. Podle prezidenta Svazu léčebných lázní ČR Eduarda Bláhy je pozitivní, že ministři argumenty lázní vzali na vědomí.

Františkovy lázně
doporučujeme

Lázně patří mezi odvětví, která těžce zasáhla opatření proti šíření koronaviru. V Karlovarském kraji představují zásadní část ekonomiky.

"Jsme na dobré cestě. Ne, že by bylo vyhráno, protože některé věci nemá v moci ani vláda, jako například příjezdy cizinců," řekl po jednání ČTK Bláha.

Mezi body jednání bylo například to, jestli se takzvaný kurzarbeit, kterým stát částečně dotuje mzdy zaměstnanců, pro které není aktuálně práce, prodlouží i po ukončení nouzového stavu. Mluvilo se i o tom, jak legislativně zajistit, aby propadlé poukazy na lázeňskou péči bylo možné čerpat i po uplynutí termínu, do kterého platily, nebo jak umožnit příjezd klientům Německa, na kterých velká část lázeňských zařízení stála.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Kubise byla diskuse dobrým začátkem jednání o pomoci lázním. "Jednalo se také o voucherech, kdy paní ministryně (Klára) Dostálová hledá i prostředky mimo české zdroje, což je skvělé," řekl ČTK Kubis.

Podle něj je důležité hlavě udržet zaměstnanost odborného personálu, který je pro provoz lázní nezbytný. Jen za duben přitom v Karlovarském kraji přibylo přes 2000 nezaměstnaných. A ačkoli ještě kraj nemá údaje o struktuře nově hlášených žadatelů o práci, je zřejmé, že velká část z nich je z lázeňství, které se ocitlo od poloviny března zcela bez příjmů.

Tuzemské lázně budou muset v letošní sezoně z velké části spoléhat na zájem českých klientů, a to hlavně klientů na komplexní lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami. Pro lázně v Karlovarském kraji, které už zhruba 200 let těží ze světové proslulosti, ale bude stěžejní otevření hranic pro klienty ze zahraničí, hlavně z Německa.

Německo oznámilo, že na hranicích s některými sousedními státy postupně utlumí omezení. Na hranicích s Českou republikou jsou ale omezení hlavně na české straně. Uvolňování režimu na hranicích stále závisí na vývoji epidemiologické situace na obou stranách hranic.

Podle hejtmana Kubise je třeba zdůrazňovat i ve vztahu k německým klientům, že v Karlovarském kraji se zdá, že se epidemiologický vývoj podařilo zvládnout a že lázně jsou i pro klienty ze zahraničí bezpečné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příspěvek pro zaměstnávání lidí s handicapem vzroste o 800 Kč

25.09.2020 09:42 Příspěvek od státu na mzdu lidí s handicapem se od října zvýší z 12.800 Kč o 800 korun, po dnešním…

Nočním klubům v Praze se provoz nevyplatí: Opatření jsou chaotická, pomoc…

25.09.2020 08:23 Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno.…

Budvar zdraží pivo v lahvích a plechu

25.09.2020 08:00 Pivovar Budějovický Budvar zdraží od ledna 2021 v ČR lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až…

FinCEN Files: Asociace neví o žádném sankčním řízení s bankou, která…

24.09.2020 16:24 Česká bankovní asociace nemá ani náznak informace o tom, že by proti kterékoli její členské bance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama