Poskytovatelům služeb na konci roku 2019 klesly tržby, poprvé za pět let

Poskytovatelům služeb loni stouply tržby meziročně o 0,8 procenta. Šlo o nejpomalejší růst za posledních šest let. V posledním čtvrtletí roku ale tržby klesly meziročně o 0,7 procenta, což se stalo poprvé od začátku roku 2014. Loňské tržby měli nižší například letečtí dopravci, realitní kanceláře, architektonická studia, reklamní agentury, agentury práce či cestovní agentury. Dařilo se naopak vydavatelům, programátorům, hospodským a kurýrům.

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy se sektoru služeb celkově stále daří. Ve službách se podle něj loni projevil zejména růst mezd napříč ekonomikou. "Růst mezd se nevyhýbá pochopitelně ani sektoru služeb, kde se propisuje do finálních cen. Růst cen služeb, podnícený do značné míry růstem mezd, sice vytváří tlak na růst tržeb, ale současné také působí ve směru postupné ztráty dynamiky růstu poptávky, neboť zákazník si při vyšší ceně služby už více rozmýšlí, zda a v jaké míře ji pořídí," uvedl Kovanda. Služby tak jako v mnoha jiných zemích světa podle něj v současnosti kompenzují pokles v jiných klíčových odvětvích, zejména v průmyslu.

Tržby v dopravě a skladování loni celkově klesly meziročně o 0,7 procenta. Podepsal se na tom pokles ve skladování o 2,8 procenta a v letecké dopravě o 3,8 procenta. Růst naopak vykázaly poštovní a kurýrní služby o 14,4 procenta a vodní doprava o 5,5 procenta.

Vzrostly také tržby za informační a komunikační činnosti, a to o 5,7 procenta. Nejvyšší růst v této sekci zaznamenaly vydavatelské činnosti (10,2 pct), které rostly nepřetržitě čtvrtým rokem. Informační technologie, kam patří třeba programování, správa počítačového vybavení či poradenství v IT, za celý rok zvedly tržby o 6,2 procenta. Naopak pokles vykázal filmový a hudební průmysl, přestože v prvním a druhém čtvrtletí rostl dvouciferným tempem.

Růst tržeb loni nastal ve stravování a pohostinství o 1,2 procenta a v ubytování o 0,6 procenta. Pokles zaznamenaly také realitní kanceláře s správa nemovitostí (o 3,6 procenta), což podle Kovandy souvisí s ochlazováním přehřátého nemovitostního trhu. Naopak v pronájmu nemovitostí tržby vzrostly o 0,1 procenta. Nižší tržby loni vykázaly také architektonické a inženýrské činnosti (o 0,9 pct) a dále reklamní agentury a průzkum trhu (o 0,8 pct). Agenturám práce tržby loni klesly o 6,2 procenta, cestovním agenturám o tři procenta.

V posledním čtvrtletí loňského roku tržby poskytovatelům služeb klesly o 0,7 procenta. Pokles zaznamenala většina odvětví, výjimkou byly informační a komunikační činnosti s růstem o 5,8 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy neodradil povinný test na covid-19. Zájezdy do Řecka neruší

11.08.2020 16:53 Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Počet prodejců aut neklesá, automobilky otevírají nové showroomy

11.08.2020 16:33 Počet automobilových dealerů na českém trhu navzdory propadu prodejů aut kvůli koronaviru neklesá,…

Schodek agrárního obchodu se zlepšil, odhaduje svaz. Kolik zboží se…

11.08.2020 16:13 Schodek agrárního zahraničního obchodu v pololetí meziročně klesl zhruba o 15,5 procenta na 20,6…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama