Potíže i nové příležitosti. Jak brexit zasáhne české firmy?

Nastavení nových obchodních dohod v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie by kromě rizik mohlo pro české firmy a stát znamenat i příležitosti. Praktické otázky exportu zatím zůstávají nevyjasněné, podnikatelé ale v nejbližších měsících nečekají zásadní zvraty. Informace vyplynuly z ankety ČTK mezi experty na zahraniční obchod a exportéry.

Brexit se má uskutečnit 31. ledna. Poté by mělo nastat zhruba roční tzv. přechodné období, ve kterém by měl obchod fungovat podobně jako dosud.

EU a Velká Británie by měly podle Martina Macourka z londýnské kanceláře státní agentury CzechTrade začít vyjednávat o obchodní dohodě nejpozději v březnu. "Britská vláda dává stále častěji najevo, že hodlá uplatňovat svůj vlastní regulatorní rámec, a to převážně ve smyslu deregulace ekonomiky. Ta by kromě známých rizik mohla být zároveň příležitostí pro české firmy ve smyslu větší konjunktury a poptávky ze strany Velké Británie po českém zboží," uvedl.

Vzhledem k prodlužování termínu brexitu je nejistota kolem jeho dopadů nyní mnohem menší, uvedl obchodní ředitel české firmy Modus Jan Kavka. Společnost vyrábí kancelářská a průmyslová svítidla, 70 procent výrobků vyváží. Potřebné je podle něj co nejrychlejší nastavení nových dohod. "Problémy by mohly nastat, pokud by se například podoba dovozních cel nebo způsob vykazování DPH řešily až na konci roku v závěru přechodného období," dodal.

Podle odborníka na mezinárodní zdanění z poradenské společnosti BDO Martina Housky by měla Praha aspirovat na novou evropskou centrálu amerických firem. "Například americké investice putovaly do Evropy v drtivé většině případů přes Londýn nebo Lucembursko, kde měly dané firmy své evropské sídlo. A nyní se hledá nástupce tohoto sídla, které by mohlo vzniknout třeba v Praze, pokud se najde vůle," vysvětlil.

Brexit je podle něj pro ČR i příležitostí jak přinést zahraniční kapitál a nastavit rozumně nízké zdanění pro pracující cizince. To by přineslo obrovské prostředky do státního rozpočtu, tedy i sociální systému, řekl.

"Velká Británie vždy patřila k našim spojencům, a v rámci EU tak ztrácíme 'staršího bráchu'," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj lze po brexitu čekat snížení exportu, protože se Velká Británie loni předzásobila. "Pravděpodobně se také prodlouží doba související s přechodem přes hranice dopravních prostředků do Británie," uvedl. Zásadní administrativní změny v zahraničním obchodě s Británií ale letos neočekává.

Roční vývoz ČR do Velké Británie přesahuje 200 miliard korun. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky. "Podíl našeho exportu do Británie se pohybuje mezi 4,5 až 5,2 procenta z našeho celkového exportu." řekl Daněk.

Související

Více souvisejících

Brexit firmy Ekonomika CzechTrade Česká republika Velká Británie dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 13 minutami

před 39 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy